Dopravné správy

Oceněné Odstavné nádraží Brno zblízka

Nejzdařilejší stavby dokončené během uplynulého roku v jihomoravském regionu byly oceněny v rámci programu mezinárodního stavebního veletrhu IBF v Brně. V kategorii dopravních staveb se na první příčce umístil jeden z největších dopravních projektů, 1. část odstavného nádraží v Brně, I. etapa. Stavbu realizovalo sdružení zhotovitelů "Brněnský drak”, jehož členy byly společnosti OHL ŽS a Skanska. Projekt vypracoval SUDOP BRNO.

Celý článek majdete na této stránce.

Ať novým ministrem dopravy bude kdokoliv, nudit se nebude

Všehoschopný ministr dopravy V. Bárta (VV) sice 8. dubna 2011 skončil, ne však obrovské problémy dopravy České republiky, vyprodukované 21 lety velmi špatné dopravní politiky, korunované právě Bártovými chaotickými kroky.

Celý článek najdete na této stránce.

O Velikonocích parními expresy na Křivoklát

Milovníci železniční nostalgie mohou o Velikonocích opět vyrazit parními expresy Českých drah na hrad Křivoklát. V rámci akce „Knížecí Velikonoce na Křivoklátě“ budou vypraveny dva expresy, a to v sobotu 23. a v neděli 24. dubna. Odjezd vlaku bude po oba dva dny z branického nádraží v 9:06 hod. Cestující s platnými zpátečními a rodinnými jízdenkami na tyto vlaky získají padesátiprocentní slevu ze vstupného do prohlídkového okruhu hradem. Jízdenky a místenky je možné koupit v předprodeji ve stanici Praha-Braník denně od 7 do 18 hodin.

Podrobnosti včetně jízdního řádu parních expresů naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Senát vrátil novelu drážního zákona do Sněmovny

Poslanecká sněmovna na schůzi, která začíná 26. dubna, bude projednávat pravidla pro získání osvědčení strojvedoucích v rámci zákona o drahách. Příslušnou předlohu totiž Senát vrátil se svými pozměňovacími návrhy k opětovnému projednání do dolní parlamentní komory.

Celou zprávu najdete na této stránce.

ČD kupují 270 milionů litrů nafty

České dráhy vypsaly první ze tří největších letošních zakázek. Podnik se ve veřejném výběrovém řízení poohlíží po dodavateli nafty na příští tři roky. Poptává až 270 milionů litrů nafty za předpokládanou cenu 7,5 miliardy korun.

Celou zprávu najdete na této stránce.

SŽDC propustila náměstky - a najala poradce

Nedávno oznámené zeštíhlení managementu státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) není tak jednoznačné, jak se na první pohled zdá. Správu železnic sice opustili tři náměstci, když ze sedmi zůstali čtyři, na některé činnosti si ale organizace najala externí poradce, které dříve nevyužívala.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Veľká noc a malá starostlivosť o cestujúcich

Načo by som vyhadzoval peniaze na miestenky? Vlaky sú takmer vždy také plné, že k vyhradenému miestu by som sa nedostal, myslí si študent Matej Jarošík, ktorý sa chystá pred Veľkou nocou z Bratislavy do obce neďaleko Košíc. Podobný názor má aj Marek Petrík z Prievidze.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Někteří zaměstnanci ČD mají nižší plat

V průměru o deset procent nižší částku najdou na své dubnové výplatní pásce zaměstnanci Českých drah, na které se nevztahují mzdové tarify. Jde o manažery, ředitele a různé administrativní zaměstnance, jejichž plat je stanovený smlouvou. Dráhy tak ušetří 50 až 70 milionů korun.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Budoucí železniční muzeum se na den otevřelo

Bývalé železniční depo Praha-Masarykovo se na den otevřelo pro veřejnost. Budovy, kde vzniká železniční expozice Národního technického muzea, byly v posledních letech opuštěny, jejich rekonstrukce je na samotném začátku. Šlo proto o jedinečnou příležitost zhlédnout pozůstatky provozní podoby míst, kudy proudila česká železniční historie.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Svinovské mosty zkrásní

Staré a nevzhledné mosty se zastávkami MHD ve Svinově se po několika odkladech dočkají modernizace. Opravy důležitého dopravního uzlu budou stát 400 milionů korun. Zatímco vlakové nádraží ve Svinově i prostory těsně před ním se dočkaly modernizace už dávno, silniční mosty, na kterých lidé přestupují na autobusy a tramvaje, mají proměnu v moderní dopravní terminál teprve před sebou. Na reprezentativní vzhled důležitého přepravního uzlu už naštěstí obyvatelé města nebudeme čekat dlouho.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Do 1.7. by měl být konečný návrh holdingu ČD

Téměř celé dopolední jednání Podnikového výboru (PV) OSŽ při ČD, a. s., které se konalo ve středu 13. dubna v Praze, bylo věnováno jednání se zástupci zaměstnavatele. Personální náměstek Ing. Pavel Švagr, CSc., mimo jiné připomněl, že se ve dnech 26. – 29. 4. uskuteční dovolby do Dozorčí rady Českých drah.

Celou zprávu najdete na této stránce.

AŽD Praha staví přejezdy na Balkáně

Česká společnost AŽD Praha vybaví v Srbsku dva železniční přejezdy zabezpečovacím zařízením za 7,2 milionu korun. (...) Počet zabezpečovacích zařízení od AŽD v Srbsku tak dosáhne 17 a v Černé Hoře osmi. Firma také plánuje modernizaci další železniční trati v celkové hodnotě asi 200 milionů eur (4,8 miliardy korun).

Celou zprávu najdete na této stránce.

ŽSR by mali byť akcionárom SAD-iek

Na privatizáciu prímestskej autobusovej dopravy majú doplatiť cestujúci. Tvrdia to oslovení odborníci aj samosprávne kraje, ktoré dopravným firmám preplácajú časť nákladov. „Nebudeme môcť garantovať poskytovanie zliav, ako i zachovanie súčasného rozsahu dopravnej obslužnosti,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Ak sa k stopercentnému vlastníctvu autobusov dostanú súkromníci, podľa županov zvýšia ceny. Obávajú sa aj toho, že za dopravné služby budú od samospráv žiadať viac peňazí, ktoré im budú chýbať. Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) už odpredaj firiem schválila. Jeho termín však nie je ešte známy.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Budoucí (dočasný) ministr dopravy ČR má plán

Nástupce Víta Bárty (VV) na postu ministra dopravy Radek Šmerda odhaduje, že se v novém křesle příliš neohřeje. Coby právník zaměřený na trestní právo odhaduje, že Bárta by mohl být očištěn během půl roku a na podzim by už mohl resort opět řídit. Stejně tak by se v tu chvíli vrátil Šmerda na post náměstka. Do té doby ale hodlá pracovat samostatně, jako první zruší příliš dlouhé Bártovy porady.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Federácia strojvodcov SR nesúhlasí s predajom Carga

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. by mala podľa Federácie strojvodcov SR zostať po ozdravení národným a strategickým železničným prepravcom. Strojvodcovia odovzdali ministrovi dopravy Jánovi Figeľovi deväť požiadaviek v súvislosti s vládou schváleným programom revitalizácie železničných spoločností.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

ČD se připravily na velikonoční přesun národa

V období Velikonoc, od 20. do 26. dubna, posílí České dráhy dálkové vlaky na nejdůležitějších tratích v republice. Počet dodatečných míst k sezení vzroste o zhruba 16 tisíc.

Podstatně větší kapacitu nabídne dopravce zejména ve středu 20. dubna a v pátek 22. dubna, tedy před začátkem velikonočních prázdnin a prodlouženého víkendu. Více míst k sezení budou mít vlaky i na Velikonoční pondělí, kdy se budou lidé vracet zpět domů. V tento den odpoledne navíc vyjede mimořádný rychlík ze Vsetína přes Olomouc do Prahy. O Velikonocích budou posíleny také spoje na Slovensko.

V některých středečních a pátečních odpoledních vlacích SC Pendolino mezi Prahou a Ostravskem zbývá už jen několik volných míst, proto doporučujeme všem cestujícím, aby si zarezervovali svá místa co nejdříve.

Podrobnosti včetně jízdního řádu posilového rychlíku ze Vsetína do Prahy naleznete v přiložené tiskové zprávě.

S ČD mezi Prahou a Brnem akčně až do 1. máje

Od minulého pondělí platí cestující mezi Prahou a Brnem za jednu cestu ve 2. vozové třídě jen 160 korun. Zájem je velký, a České dráhy se proto rozhodly akční nabídku prodloužit až do 1. května. Například v sobotu jelo vlaky mezi Prahou a Brnem v obou směrech dvakrát tolik cestujících než obvykle, což se příznivě odráží na tržbách.

Podrobnosti v tiskové zprávě.

Měď z tratí ÖBB mizí v zahraničí

Rakušany trápí nájezdy zlodějů barevných kovů. Romské gangy z Maďarska řádí na hřbitovech, jejich oblíbenou kořistí jsou ale také měděné kabely u železničních tratí. Podle rakouské policie putuje nakradená měď přes maďarské sběrny do Česka a na Slovensko.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Proti zmenám na železnici protestuje 11,5 tisíca občanov

Občianska iniciatíva O doprave odovzdala na ministerstve dopravy petíciu s podpismi proti rušeniu železničných tratí a vlakov, prepúšťaniu zamestnancov a privatizácii železničných spoločností.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Železniční italsko-francouzský spor rozsekla EK

Francie může zastavovat vlaky převážející z Itálie migranty ze severní Afriky. Rozhodla o tom v pondělí Evropská komise, uvedla BBC. Francie to obhajuje nutností zajistit svou bezpečnost. Itálii to vadí.

Celou zprávu najdete na této stránce.