Vysoká pri Morave - Nákladisko / Zastávka

  • Základné informácie
  • Dokumenty

Umiestnenie na trati

Otvorenie objektu:

15.11.1911

Ďalšie informácie

Dopravňa Vysoká pri Morave (nz) leží v km 6.700 na trati so zjednodušeným riadením dopravy Zohor - Záhorská Ves. Pri koľaji číslo 1 je nástupište dlhé 15 m, nespevnené s obrubníkom, vysypané štrkom. Má jednú služobnú miestnosť a jednú čakáreň pre cestujúcich (mimo prevádzky). Osvetlenie je elektrické a je ovládané automaticky (časovým spínačom). Súčasťou budovy (zadná časť) je služobný byt. Stanica nie je obsadená zamestnancom.

Obec leží v nadmorskej výške 145 metrov na juhozápade Záhorskej nížiny pri ľavom brehu rieky Morava. Pri rieke sa nachádzajú zachované lúžné lesy. V chotári obce sa ťaží zemný plyn. Popri rieke Morava vedie známa cykloturistická trasa. Obec sa spočiatku spomína pod názvom Znoyssa. Neskôr sa volala Hochsteten, Hochštetno. V súčasnosti v obci žije 1920 obyvateľov

Trať Zohor - záhorská Ves vedie rovinatou, len na niektorých miestach mierne zvlnenou krajinou Záhorskej nížiny buď v úrovni terénu, alebo po nevysokom násype. Zo Zohoru sa trať ostrým oblúkom vľavo odpája od hlavnej trate Bratislava - Kúty. Úrovňovo križuje cestu Zohor - Láb, na ktorej sa nachádza jediné priecestie na trati zabezpečené svetelnou signalizáciou. Za mostom cez potok Malina trať vedie asi kilometer lužným lesom, z ktorého sa vynorí pri zastávke Lábske jazero, pred ktorou  je most. Medzi zastávkou Lábske jazero a Vysokou pri Morave je možné aj z vlaku na okamih uvidieť niekoľko jazier. Vo Vysokej pri Morave sa nachádza dopravňa so zachovanou pôvodnou výpravnou budovou. Trať vedie ďalej okolo močiara, potom súbežne s cestou cez polia.  Nakoniec vchádza trať do stanice Záhorská Ves, najzápadnejšie položenej železničnej stanice na Slovensku. 

Výpravná budova vo Vysokej pri Morave (jednopodlažná) je zachovaná v pôvodnej podobe. Na konci roku 2002 bola rekonštruovaná.

Dostupnosť

Železničná zastávka je na severnom okraji obce, vzdialená asi 10 minút/800 m od obecného úradu po Hlavnej, Družstevnej a Továrenskej. Kúsok od obecného úradu smerom do centra je aj autobusová zastávka pri Dome služieb, odkiaľ chodia pomerne pravidelne autobusy do Bratislavy a Záhorskej vsi, prípadne aj ďalej smerom na Malacky. Od obecného úradu vychádza modrá cyklotrasa do Nového Mesta nad Váhom, na druhú stranu do Moravského Svätého Jána a opačne do Devínskej Novej Vsi, a žltá cyklotasa cez Stupavu, Borinku a hrebeň Malých Karpát do Svätého Jura.

K tomuto traťovému objektu sa nenašli žiadne prílohy.

Galéria objektu