Nižná Myšľa - Železničná stanica

  • Základné informácie
  • Dokumenty

Koľaje v objekte

Dopravné: 4    Manipulačné: 1   

Rozchody koľají

1 435 mm   

Elektrifikácia

3 kV =   

Poskytované služby

Predaj cestovných lístkov,

Ďalšie informácie

Železničná stanica Nižná Myšľa leží na dvojkoľajnej elektrifikovanej trati ŽSR č.  190 Košice - Čierna nad Tisou.
Poloha budovy : vpravo, v smere od Košíc

História Nižnej MyšlePrvá písomná zmienka o obci Nižná Myšľa sa nachádza v texte listiny z 9. júna 1270. Listina sa zachovala len v prepise. Píše sa v nej o hraničných zmenách, ku ktorým došlo vyňatím obcí Čaňa a Vyšný Gyňov spod hradu Aba-ujvar, pretože sa stali predmetom obchodnej výmeny. Pochádza z kapituly Jágerskej diecézy a určená bola uhorskému kráľovi Štefanovi.


Poloha Nižnej Myšle  Nižná Myšľa v okrese Košice - okolie leží na rozhraní Košickej kotliny a úpätia Slanských vrchov, na sútoku riek Hornádu, Olšavy a Torysy. Je vzdialená asi  15 km juhovýchodne od Košíc. Obec sa nachádza v nadmorskej výške v rozmedzí 175 – 240 m a m. Výmera katastrálneho územia je 1262 ha. Počet obyvateľov je cca 1300. Pri pohľade od kostola sa naskytá pohľad na hory Slanských vrchov, na rovinu Košickej kotliny, mesto Košice, východné výbežky  Slovenského rudohoria s výhľadom na Kojšovu hoľu.

Ďalšie turistické zaujímavosti.  Gečianske jazero, archeologické nálezisko – Várheď, prírodný termálny prameň Koscelek, Kostol sv. Mikuláša, kultúrna pamiatka: Cirkevno-archeologické múzeum. Vybavenie múzea je darom Bavorskej vlády a mníchovského múzea. Sú tam  artefakty  kultúry starej 3400 – 3700 rokov, jezuitská knižnica  zo 16. - 19. storočia, výstava hornín i  minerálov, ale aj niektoré európske unikáty – napr.: rituálny chlieb starý 3700 rokov, hroby kovolejárov, detské hračky, vozíky, hrkálky. V súčasnosti sa vykonáva sprístupňovanie podzemných chodieb, ktoré by po dočistení mali dosiahnuť dĺžku 2 km.

Mapy a nákresy

JPG
JPG
65 kB
17.4.2020

Galéria objektu