Krajinou českomoravského pomezí

2.12.2017 8:00 Pavel Stejskal

Naši předkové vybudovali na území dnešní České republiky hustou železniční síť, z části tvořenou místními tratěmi. Naše doba si však tohoto dědictví neváží a osudy těchto tratí jsou stále nejisté. K propagaci regionální železnice, jejího využití také k turistickým a sportovním cílům, se snaží filmaři z Chrudimi přispět filmovým cyklem Kdy cesta může být cíl.

Pod názvem Krajinou českomoravského pomezí proběhly ve středu 8. listopadu 2017 křest a předpremiéra nového filmu z cyklu Kdy cesta může být cíl. Promítání se uskutečnilo v Domě technických sportů v Chrudimi. Pozváni byli lidé, kteří se podíleli na přípravě a tvorbě tohoto filmu i zástupci sponzorů a podporovatelů. Protože si tvůrci cyklu dali za úkol popularizovat místní tratě, nechyběli ani lidé, které železnice spojuje. V cyklu Kdy cesta může být cíl je film Krajinou českomoravského pomezí druhým v pořadí, takže cyklus je mladý. Zmíněný film je věnován místní trati ze Svitav přes Poličku do Žďárce u Skutče, kterou můžeme najít v jízdním řádu pod číslem 261. Trať v letech 2016 a 2017 oslavila 120 let od zahájení provozu celou řadou akcí a film je vlastně tečkou za dvojletým maratónem oslav.

Pohled do hlediště při chrudimské předpremiéře filmu © Václav Říha

Film byl vyroben a zpracován filmovým studiem AV FONA Chrudim za vydatného přispění celé řady sponzorů a spolupracovníků a vznikl pod záštitou JUDr. Martina Netolického, Ph.D., hejtmana Pardubického kraje a za podpory Pardubického kraje. Na tvorbě filmu se podílely také spolky Poličská lokálka z.s, Klub přátel kolejových vozidel Brno a městská muzea ve Svitavách, Poličce a Skutči. Sponzory byli vedle Pardubického kraje také České dráhy - ROC ČD Pardubice, SŽDC, SUDOP Praha a města Svitavy, Polička a Chrudim. Na přípravě se podílela také řada spolupracovníků, jako kompars vystoupili ve filmu členové spolku Kolejová z Blanska a velkým propagátorem i pomocníkem při tvorbě byl také JUDr. Miroslav Tejkl, místostarosta města Chrudim a železniční fanda.

Diskuse o filmování a budoucnosti místních drah © Václav Říha

Filmaři z Chrudimi strávili u kolejí místní dráhy nejeden den, pro část filmu využili také záběry z oslav místní dráhy z Poličky do Žďárce u Skutče dne 2. září 2017. Toho dne na místní dráze prohnalo hned několik zvláštních vlaků. V čele vlaků byla parní lokomotiva 464.008 a motorové vozy M 286.0044 a 820.0113. Druhý z motorových vozů se objevuje vedle současných vozidel místní dráhy ve filmu nejčastěji. Dne 8. května 2017 projel tento motorový vůz celou trať právě za účelem pořízení záběrů pro připravovaný film. Mimořádný vlak měl celou řadu zastávek s komentovaným doprovodem o historii dané lokality, stanic a zastávek. Některé záběry do filmu vznikaly opakovaným průjezdem některých úseků, aby tak byly pořízeny co nejlepší záběry z různých stran na nejhezčích místech trati.

Natáčení příjezdu vlaku na svitavskou zastávku © Pavel Stejskal

Vlak byl limitován časem, kdy se musel vejít do grafikonu mezi pravidelnou osobní dopravou na místní dráze. Vlak byl provázen komparsem, z části tvořeným členy spolku Kolejová z Blanska. Na tvorbě filmu se podílel rovněž spolek Poličská lokálka z.s., někteří jeho členové byli oblečeni v uniformách ČSD z 70 a 80 let a pomáhali tak vytvořit dobovou atmosféru na místní trati. Samotný motorový vůz M 240.0113 byl doplněn historickými směrovkami a hvězdou, nezbytným doplňkem, který byl povinný v minulých dobách. Motorové vozy řady M 240.0 na místní trať zajížděly několik let z České Třebové. Filmování probíhalo po celý den a bylo doprovázeno příjemným slunečným počasím, které se zhoršilo až ke konci filmového dne.

M 240.0113 na pozadí kostela sv. Anny v Pusté Kamenici © Pavel Stejskal

Po skončení natáčení potřebných záběrů ve Žďárci u Skutče se motorový vůz vrátil opět po místní trati do České Třebové, kde je deponován v provozní jednotce depa kolejových vozidel Českých drah. Pochopitelně všechny záběry jak z oslav trati, tak i z natáčecího dne, se do konečné podoby filmu nedostaly. Některé záběry se nepovedly, byl nevhodný násvit, pozadí, nevyšel zvuk, a konečná stopáž byla rovněž limitem. Kromě záběrů z místní dráhy, lokomotiv a motorových vozů jsou ve filmu připomenuta také jednotlivá města a obce se svými pamětihodnostmi a rovněž široké okolí s památkami, přírodou i turistickým a sportovním využitím jak v létě, tak i v zimě.

Příjezd do Čachnova © Pavel Stejskal

Premiéra filmu Krajinou českomoravského pomezí pro veřejnost se uskuteční v neděli 10. prosince 2017 v Divadelním klubu v Poličce v 15:30 hodin. Kromě promítání samotného filmu je na programu této akce také přednáška na téma Historie, přítomnost a možná budoucnost Poličské lokálky, jak je také uvedeno na vydaném plakátě. Zájemci o vlastnictví filmu Krajinou českomoravského pomezí si mohou objednat příslušné DVD na elektronické adrese fona.chrudim@seznam.cz. Cena bude 95 Kč + poštovné + dobírka. Kromě samotného filmu Krajinou českomoravského pomezí jsou na DVD ještě další  tři bonusové pořady pod názvy Klub přátel kolejových vozidel, Revitalizace trati Pardubice – Ždírec nad Doubravou a Poličská lokálka.