Poprad - Tatry

Železničná stanicaO objekte

Umiestnenie na trati: ŽSR 180: Žilina - Košice [Km 199,390]
ŽSR 183: Poprad-Tatry - Starý Smokovec - Štrbské Pleso [Km 0,000]
ŽSR 185: Poprad-Tatry - Plaveč; Studený Potok - Tatranská Lomnica [Km 199,390]
Nadmorská výška: 670 mnm.
Depo: Poprad-Tatry  
Koľaje v objekte: Dopravné: 11   Manipulačné: 7   Odstavné: 8   Ostatné: 2   
Rozchod: 1 000 mm      1 435 mm        
Elektrifikácia: 3 kV =      600 V =        
Služby: Autobusová zastávka, Informačná kancelária, Mestská hromadná doprava, Predaj cestovných lístkov, Predaj medzinárodných cestovných lístkov, Reštaurácia, občerstvenie, Sociálne zariadenia, Ubytovanie v blízkosti, Úschovňa batožín,  

Železničná stanica Poprad-Tatry leží na dvojkoľajnej elektrifikovanej trati č. 180 Košice – Žilina. Zo stanice odbočuje trať č. 185 do Plavča. Stanica Poprad-Tatry je východzou stanicou trate TEŽ č. 183 do Starého Smokovca a Štrbského Plesa. V ŽST sa nachádza rušňové depo. V depe sú deponované exponáty MDC.

Železničná stanica Poprad-Tatry leží v km 199,390 elektrifikovanej dvojkoľajnej trate Košice - Žilina. Je stanicou II. kategórie, sídlom prednostu, zmiešanou podľa povahy práce, vlakotvornou po prevádzkovej stránke, odbočnou pre trať Poprad-Tatry - Plaveč a pre
úzkorozchodnú trať Poprad-Tatry - Štrbské Pleso (Tatranská Lomnica), dispozičnou pre trať Poprad-Tatry - Plaveč (Tatranská Lomnica) a Poprad-Tatry - Starý Smokovec.
Stanica má jedno spoločné koľajisko normálneho rozchodu pre osobnú a nákladnú dopravu pre trať Košice - Žilina a pre trať Plaveč - Poprad-Tatry a jedno koľajisko úzkeho rozchodu pre osobnú dopravu trate Poprad-Tatry - Štrbské Pleso (Tatranská Lomnica).
Železničná stanica Poprad-Tatry je vlakotvornou stanicou pre vlaky trate Poprad- Tatry - Plaveč a zriaďuje záťaž pre vlaky smer Žilina a Košice.
Stanica má štyri obvody: osobná a nákladná stanica normálneho rozchodu, osobná stanica úzkeho rozchodu Tatranských elektrických železníc (TEŽ), zriaďovací a nakládkový obvod. Pridelenými dopravňami sú železničné stanice Svit, Matejovce pri Poprade a výhybňa Studený Potok.

Zabezpečovacie zariadenie v stanici : V stanici NR je staničné zabezpečovacie zariadenie 3. kategórie ESA-11 elektronické stavadlo s kontrolou voľnosti dopravných koľají a bez kontroly voľnosti dopravnej koľaje č. 6, výmeny sú prestavované ústredne elektromotorickými prestavníkmi. Stanica je krytá svetelnými návestidlami z každej traťovej koľaje. Odchodové návestidlá sú zriadené z každej dopravnej koľaje a sú platné aj pre posun. Pre koľajisko úzkeho rozchodu TEŽ je v dopravnej kancelárii umiestnený panel zabezpečovacieho zariadenia typu TEST, ktorý obsluhuje dispozičný výpravca. Všetky ústredne prestavované výmeny v stanici sú vybavené elektromotorickými prestavníkmi bez elektromagnetických závorníkov.Zabezpečovacie zariadenie v priľahlých medzistaničných úsekoch V medzistaničných úsekoch Vydrník - Poprad-Tatry, a Poprad-Tatry - Svit je traťové zabezpečovacie zariadenie 3.kategórie - jednosmerný automatický blok. Pri predpokladaných výlukách traťových koľají je možné aktivovať dočasné hlásnice. V medzistaničnom úseku Poprad-Tatry - Matejovce pri Poprade je traťové zabezpečovacie zariadenie 3. kategórie – automatické hradlo s medzistaničným oddielom, s možnosťou jazdy vlaku na vlečku bez možnosti uzamknutia vlaku na vlečke. V medzistaničnom úseku Poprad-Tatry - Veľký Slavkov je traťové zabezpečovacie zariadenie 1. kategórie - telefonické dorozumievanie.

 

 


Galéria objektu

Počet: 55   Stránky: /2    

Foto 29.8.2005, © Michal Maťašovský

Foto Pohľad na budovu železničnej stanice od severu so ...

Foto Košické zhlavie - pohľad od stavadla St.1, 22.9.20 ...

Foto Žilinské zhlavie - pohľad z premostenia, v popredí ...

Foto Všeobecné nakládkové a vykládkové koľaje, 22.9.200 ...

Foto Nástupište normálneho rozchodu a pohľad na prestup ...

Foto Hlavný vchod od mesta a parku, 22.9.2005, © Ing. M ...

Foto Interiér prestupovej haly, 22.9.2005, © Ing. Marti ...

Foto Architekt myslel aj na trochu ''kultúry'' - východ ...

Prílohy (2)

Cestovné lístky


JPG  Lepenkové cestovné lístky JPG 251 kB 2.3.2009 20:46

Mapy a nákresy


PDF  schéma ŽST PDF 453 kB 29.7.2009 6:22