Meškanie vlakov v SR
Aj keď s meškaním vlakov niesme na tom najhoršie, najlepšie určite tiež nie... Nedávno sa mi stalo, že som išiel s Ex 501 Tatran (príchod do KE 10:37) a z dôvodu rekonštrukcie trate pri Šenkviciach sme meškali 15min. Neskôr sme kôli oprave Trate museli spomaliť aj pred Popradom a meškanie zrástlo na 30min. Do Košíc sme prišli presne 11:10, čo je 25 min po odchode Os 8907 smer Trebišov - Michalovce - Humenné a ten, samozrejme nečakal... Ďalší vlak smer Humenné išiel až 12:30. To však nie je všetko. Počul som, že ak EC vlak mešká viac ako 30 min, cestujúci má právo na odškodnenie. My sme mali meškanie 33 min (a hodinky mi určite išli dobre!!) a sprievodca pred zastavením v košiciach s drzosťou oznámil: ''Náš vlak mešká 28 min!''!! Napíšte aj vy svoje ''príjemné'' skúsenosti....
Ja neviem. Asi som priskvareny. Na jednej strane chcete diskutovat a na druhej strane sa tu hladaju za vsetkym nejake klucky. Nepotrebujem si prihrievat nejaku polievocku, aby som pomohol "dutym hlavam". Skratka, podla Vas je vsetko zo zasady zle. To nie je diskusia.
Garin. Ver mi, ze z toho, co sa tu popise sa sice nepisu reserze, ale ani to nepada do smetia. Zivot v praktickej prevadzke zeleznic je ovela zlozitejsi ako si vieme predstavit. Tato stranka zije v uzkej symbioze zo ZSR. Urcite si si vsimol niektore pohotove a podrobne spravy. Myslís si, ze k podobným dátam sa dá dostat len tak jednoducho? Dovolím si tvrdiť, ze 50 - 70 aktualít je tu z priamych zdrojov ZSR.
aj mna by zaujimal dovod, preco to tak je. a dufam, ze ten dovod je nejaky rozumny. a velmi sa mi este pacia pripoje z Rajca v ZA. Anca prichadza minutu, dve pred odchodom dalsieho vlaku a v pozn. pri Anci je to koliecko- Nie je pripoj medzi vlakmi X a Y. alebo Anca prichadza do ZA 17,19 a Zr vlak na Zvolen odchadza 17,16.
ale uz koncim, ved keby sa vsetci rozpisali, nebolo by konca.
Manazer si to dovolil navrhnut asi z jedineho dovodu.. R na Zilinu ide az 9.10 a na Blavu ide osobak 9.30.. inak neviem.. je to zilinsky obvod.. ale nesuhlasim s takym nepripojom a tiez by som sa ozval.. no hladal by som dovody, preco to tak je..
Urcite je tazke vyhoviet vsetkym a to plati aj pri pripojoch, ale minule som cestoval do Blavy, meskali sme 5 minut. V Novom Meste nad Vahom prisiel vlak z Vrboviec a ludia behom prestupovali... Tak som vylovil z batohu cestak a pozrel kolko ten osobacik meska. A on nemeskal. Jeho prichod bol 9,05 a odchod nasho vlaku do Blavy bol
9,02. a takychto odchodov je v GVD naozaj X.
Rozpraval si sa aspon raz v zivote s niekym, kto robi GVD? Ci uz ZSSK alebo ZSR? Ja ano a tvrdenie "dute hlavy" je sprosta urazka. K tomu VUC by som si to tiez nedovolil, hoci ti ludia vedia len malo o zeleznicnej doprave. Pripoje su casto "osemetna" zalezitost, je to na riadny brainstorming, ako ich vyriesit k spokojnosti cestujucich. Vrcholovo vsak zodpoveda ZSR a ich "technologicke podmienky vyplyvajuce z povahy zeleznicnej dopravy".. asi tak..
AD rk_kn: spomeniem dva známe prípady zo zahraničia, ale neuvediem, o ktoré krajiny ide, aby to niekto nenazval, že tu stále robím reklamu zahraničným železniciam... V istej frankofónnej krajine sa dlho prihlasoval na serveri priateľov železníc jeden vysoko postavený manažér a pod "nickom" veselo diskutoval, polemizoval, dával návrhy a ak to považoval za potrebné, aj kritizoval vlastnú železnicu, podpichoval a sledoval odpovede. Neskoršie pri istej slávnostnej príležitosti, keď odchádzal do vládnej funkcie povedal, že mu to pomáhalo rozšíriť si obzor poznania, lepšie sa orientovať, čo sa deje na železnici, čo bohato využíval vo svojej práci. Jeho podriadení sa častokrát čudovali, odkiaľ čerpá informácie, pretože sa dozvedel aj to, čo sa oni snažili občas "zamiesť" pod koberec. Niektorí jeho kolegovia, ktorí nevedeli, že navštevuje web sa sem-tam pochválili, ako dobre kohosi zvozili netušiac, že pod týmto "nickom" sa skrýval riaditeľ spoločnosti. Keď sa jedného raz spýtal, či dotyčný mal pravdu, tak kolega odvetil, "pravdaže mal pravdu, ale ako by som mohol prispustiť, aby si ktokoľvek mohol len tak dovoliť písať si o našej železnici, čo sa mu zachce ..."
Príbeh z inej, nám dobre známej krajiny hovorí, že tlačový odbor tamojších spolkových železníc monitoruje denníky a časopisy a tiež železničné fóra na internete a každý deň pre manažment pripravuje rešeršu, kde uvádza tie informácie, ktoré môžu mať pre vedenie spoločnosti význam.
mbican GVD kreslí ZSR odor marketingu a menezmentu tras. Tí chlapci, co to kreslia neraz skripu zubami. Spoje kreslia na objednavku dopravcu. To znamena, ze mozu iba poukazat na nepripoje, ale moznost to nakreslit inak je nulova. Takze pripomienky ku GVD treba posielat dopravcovi, popripade na VUC.
Sikan: Ak je to naozaj tak, ako vravíš, tak OK, aj keď rk_kn písal, že doteraz sa žiadnej odpovede nedočkal. V každom prípade však znechutený cestujúci obvykle nechce písať nejakú oficiálnu sťažnosť, ale skôr sa na služby železníc nabudúce vykašle a ešte aj šíri zlé meno železniciam medzi svojimi známymi. Sám som zažil nemálo takýchto prípadov a bolo mi veľmi ťažké týmto ľuďom vysvetľovať, že cestovanie vlakom nie je vždy také otrasné... 
Garantujem ti, ze na kazdu staznost, riadne a slusne formulovanu s popisom "tej onej udalosti", podpisanu (so spatnou adresou), sa odpoveda do 30 dni v sulade s Obciansky zakonnikom (staznost=reklamacia). Dokonca aj na pripomienky ku GVD sa odpoveda s patricnou argumentaciou. Na ZSSK to takto funguje, resp. do rozdelenia urcite. V kosi nekonci ziadna staznost. Je tu este moznost, ze posles staznost na zlu adresu. Ak si clovek spletie ZSR so ZSSK, resp. naopak, staznosti sa preposielaju. Inak najlepsie je staznost smerovat na Kontaktne centrum ZSSK. Takze tak..
rk_kn: Presne ako hovoríš - cestujúceho vôbec nezaujíma, či za meškanie vlaku alebo iné problémy môže ZSSK, ŽSR, ÖBB alebo nejaký debil, čo sa hodil pod vlak. Takisto má cestujúci v paži, či za nekresťansky drahé cestovné môže ZSSK, MDPT, SDKÚ, HZDS alebo KSS. A väčšina cestujúcich sa v žiadnom prípade nebude obťažovať písaním sťažností - aj tak je jasné, že najskôr skončia v koši. Ak je cestujúci so službami železníc nespokojný, zvolí nabudúce iný spôsob dopravy a navyše nezabudne o svojom zážitku informovať aj známych a kolegov.
Ak si túto jednoduchú vec neuvedomia vrcholoví manažéri železničných spoločností aj predstavitelia ministerstva, bude pokles cestujúcich naďalej pokračovať a o pár rokov budeme môcť na železničnú osobnú dopravu na Slovensku zabudnúť... 
Zcela černý den dnes zažily švýcarské železnice.V 8.45 došlo k výpadku řídícího počítače na centrálním stavědle v Zürichu, který měl za následek výpadek řady "místních" stavědel. Následkem této závady byl zcela zastaven provoz mezi stanicemi Zürich HB – Thalwill, Zürich HB - Pfaffikon SZ, Zürich HB – Zürich Wipkingen a na ostatních tratích došlo k výraznému omezení propustnosti.
V 10.30 došlo v žst. Zürich Hardbrücke k poruše výhybek. V celkovém souhrnu byl výsledek následující :
Půlhodinový takt IC na trase Bern – Zürich zrušen, IC vlaky jezdily jen "v celou", vlaky ICN (švýcarské Pendolino řady 500) na trase Biel – Konstanz v úseku Olten – Zürich odřeknuty bez náhrady, přímé (nonstop) IC vlaky Zürich - Basel odřeknuty bez náhrady, Interregio 2000 Zürich – Bern v trati Züroch – Olten odřeknuty bez náhrady, IC Zürich - Luzern (jezdí každou půlhodinu) vedeny pouze v úseku Luzern – Thallwil. Thallwil – Zürich zavedena náhradní autobusová doprava.
No a aby to nebylo všechno, tak se ještě dopoledne porouchalo stavědlo v Thunu na trati BLS z Bernu do Brigu.
Takže cestování železnicí muselo být skutečně lahůdkovou záležitostí. Na tak zásadní rozpad nestačil průběžně reagovat ani informační systím SBB, který patrně ve Winterthuru zrušenému vlaku 824 Romanshorn – Brig (odjezd 12.25 z Winterthuru) ještě v 16.50 vykazovaly ve Winterthuru předpokládaný odjezd v 16.17 s 232 minutami zpoždění.
Za této situace se nelze divit, že na cca 30 minutové zpoždění vlaku EC 160 z Wien West SBB proti zvyklostem nereagovaly a nezaváděly náhradní spoj z Buchsu SG do Sargansu.
Ad Nick:
Jen drobná poznámka k poslednímu odstavci Tvého příspěvku - na serveru Českých drah například diskusní fórum je. Vede-li k nějakým reálným změnám v chování Českých drah, to je zase jiná otázka.
Srovnej na adrese: http://www.cd.cz/findex_e.php?id=211



Aj chlapi maju svoje tajomstva.








Preco vcera meskal IC 500?
Svatý .Jur - Bratislava Rača o 21.42hod cestné motorové vozidlo v km 10,550 z cesty vyletelo na trať a na II.trať.koľ.zlomilo stožiar TV č.72. Od 21.55h doprava na II.traťovej koľaji prerušená do ……..h. Na I. traťovej koľaji rýchlosť 10km/h. Zmeškané: IC 500+28.....
Nebudem to komentovat.