Bratislava hlavná stanica a jej budúcnosť...
1. staničná budova (súčasné sídlo GR Žel.polície na Šancovej ul. č. 1) bola postavená v r. 1848 ako koncová pre trať Ba - Gänserndorf - Wien (Ba - Břeclav: 110 [ZCP 126]), zakrátko po dobudovaní trate Budapest - Štúrovo - Ba (130 [ZCP 120]) bola postavená i 2. budova, používaná až do súčasnosti. 3. budova "Sklenník" bola sprevádzkovaná v r. 1988 ako prístavba 2. budovy - jej dni sú však spočítané - bude zlikvidovaná pri 2-ročnej rekonštrukcii Predstaničného námestia, kt. by sa v súčasnosti (X/2006) mala začať. V r. 1883 vzniklo spojenie do žst. Bra-Rača (120 [ZCP 125,127]), kde bolo napojené na trať do Žiliny, a poslednou zapojenou traťou je od r. 1962 trať zo žst. Ba-Nové Mesto (132 [ZCP 127]).
Zo začiatku bola v stanici vykonávaná i na-/vy-kládka nákladných vozňov (existoval tu aj "vínovod" a nákladná lanovka z "Patrónky" - továrne na náboje v rovnomennej časti mesta), postupný nárast osobnej dopravy ju však úplne vytlačil do iných staníc. Tomu súčasnému už kapacita koľajiska nepostačuje, čo sa prejavuje pri každej nepravidelnosti "dominovým efektom" v meškaní vlakov, hoci by stačilo tak málo: viac vlakov presunúť k nástupištiam žst. Ba-Nové Mesto a Ba-Petržalka, ktoré po väčšinu dňa zívajú prázdnotou. Problémy spôsobujúce (i keď už len) prechádzajúce nákladné vlaky by mal vyriešiť tunel z Lamača popod vrch Kamzík na Briežky, avšak pre jeho finančnú náročnosť je jeho skorá realizácia nepravdepodobná.
Rušňové depo ako súčasť odstavného koľajiska bolo vybudované až po likvidácii toho pôvodného, ktoré sa nachádzalo v priestore súčasných nástupíšť 3 - 5.
Ďalšie informácie: http://www.rail.sk/arp/slovakia/zst/132068.htm .
(Addams)
Samostatné diskusie o niektorých staniciach:
Bratislavský železničný uzol
Bratislava Filiálka
Bratislava - Nové Mesto
Stanica konskej železnice
Wien - Bratislava a železnice medzi nimi
Ďalšie odkazy:
http://www.rail.sk/arp/slovakia/zst/132068.htm
http://www.iprslovakia.sk/slovak/projekty/06.html
Co uz, len by ma zaujimalo, dokedy budu to nastupiste robit, lebo pri tejto organizacii prac im to do januara v pohode vyda aj s rezervou...
Rekonštrukčné práce postupujú pomalšie, ja na stanicu chodím skoro každý deň (aj to fotím), no neviem prečo to tak chcete. Ja nemám problém každý deň tu postnúť tak 5-10 fotiek
Podľa mňa sa budú veľmi - preveľmi snažiť to nástupištie zúžiť na takú veľkosť, že ľudia do Jardu sa ani nepomestia Dúfam, že zase dačo neposerú.
Uz len tym, ze s tym zacinaju prave vtedy, ked bude najvacsi naval....
A este tak, ako je na tych fotkach....
Zeleznice skratka miluju adrenalinove sporty a vychutnavaju si, ked ich niekto nutene absolvuje....
http://michlik.blog.sme.sk/c/61371/Druhe-nastupiste-ake-budes.html
... i kde je pravda, ze posledny zaznam je z 25. 8. 2006 11:14:26 . Fotak mi cmajzli v robote uz pred par tyzdnami, a kedze Socialna poistovna mi zatial za 8 tyzdnov na PN dodnes nevyplatila ani halier , tak sa to asi velmi skoro nezmeni ...
22. augusta 2006 7:48, PRAVDA, aba, TASR - Tisíce ľudí dochádzajúcich do Bratislavy za prácou vlakom budú musieť byť trpezliví. Vlaky z Kútov, Nových Zámkov a mnohé ďalšie nebudú mať konečnú na hlavnej stanici, ale budú presmerované na iné bratislavské stanice, čo môže spôsobiť meškanie.
Na bratislavskej hlavnej stanici dnes začnú búrať druhé nástupište, ktoré patrí k najvyťaženejším. Rekonštrukčné práce potrvajú až do 18. decembra. Dovtedy nebude na hlavnú železničnú stanicu zachádzať desať osobných vlakov, päť rýchlikov, dva zrýchlené vlaky a jeden medzinárodný rýchlik.
Podľa prednostu hlavnej stanice Pavla Országha presmerovania vlakov nie sú drastické zmeny. "Všetkých ľudí dovezieme do mesta ako predtým, len prídu na inú stanicu," povedal.
Do stanice Bratislava-Východ sú odklonené osobné vlaky 2015, 2016, 4217, 4219, zrýchlené vlaky 1830, 1831, rýchliky 231, 235, 801, 811 a vlak kategórie Euro City do Budapešti. Všetky budú mať niekoľkominútové meškanie. Železničnú stanicu Bratislava-Nové Mesto budú namiesto hlavnej stanice využívať osobné vlaky 2004 do Kútov, 3037 do Trnavy, 4211 do Štúrova, 4204 a 4214 z Nových Zámkov a 4348 z Dunajskej Stredy. Zo stanice Bratislava-Petržalka bude vychádzať rýchlik 1505 do Prešova, prichádzať však bude späť na hlavnú stanicu.
Niektorí cestujúci sa začali obávať, či bude doprava z náhradných staníc do centra mesta dostatočne zabezpečená. Podľa hovorcu Železničnej spoločnosti Slovensko Miloša Čikovského však nie je potrebné posilniť spoje. Súhlasil s ním aj hovorca Dopravného podniku Bratislava Karol Kajdi. "Súčasná kapacita bude stačiť nárokom cestujúcej verejnosti," povedal.
Železnice SR plánujú úplne zbúrať a nanovo postaviť druhé nástupište, ktoré bolo v dezolátnom stave. Denne ho využívalo približne 8-tisíc cestujúcich prevažne zo smerov Štúrovo, Praha a Berlín.