Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna
Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________
Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska
Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR
MARTIN TRÖSTER
Kauza týdne - ŽELEZNIČNÍ KORIDOR Z BUDĚJOVIC NA HRANICE ZA DVACET MINUT? ANO, ZA DVACET LET!
Zvýšit rychlost a komfort cestování po železnici má plánovaný rychlostní koridor. Stále se však rozhoduje mezi dvěma variantami. Stavět se i proto začne nejdříve za deset let.
Českobudějovicko - Jihočeská část železničního koridoru z Českých Budějovic do Horního Dvořiště bude součástí mezinárodní trasy, jež bude směřovat z Prahy až do Lince.
Přestože podle existujícího plánu má být celá trať hotova v roce 2016, již teť je jasné, že tento termín dodržen nebude. "Trať z Prahy do Českých Budějovic dokončíme zřejmě až v roce 2016, teprve pak bude výstavba pokračovat dále," sdělil svůj názor již v závěru roku 2005 tehdejší zástupce ČD pro Jihočeský kraj Ivan Študlar. Doplnil, že termín bude záviset také na přísunu peněz. "Stavbu bude financovat stát prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury, zbytek peněz pokryjí půjčky z Evropské investiční banky," vysvětlil Študlar.
Ještě před samotnou stavbou je však třeba rozhodnout, zda železniční koridor bude z Českých Budějovic do Horního Dvořiště směřovat podél stávající mezinárodní trati přes Kaplici, nebo budou rychlovlaky jezdit kolem Českého Krumlova. "Připravujeme detailní zpracování projektu kaplické varianty koridoru a zároveň upravujeme projekt českokrumlovské trasy podle připomínek k již existujícímu plánu," řekl Ivan Študlar. Obě varianty se následně budou porovnávat po ekonomické i technické stránce a pravděpodobně obě budou také v tomto roce navrženy na zařazení do územního plánu Jihočeského kraje. Na základě připomínek obcí, kterých se navržené trasy koridoru dotýkají, a výsledků porovnání obou tras, pak padne volba na tu nejvhodnější. Přestože doposud nejsou známy přesné výdaje na výstavbu koridoru, jako ekonomicky výhodnější se zatím jeví kaplická trasa. "I zde jsou však projektovány eskapády a tunely, takže rozdíl nebude tak výrazný," míní Ivan Študlar. Ať už ale vlaky budou jezdit jakoukoliv trasou, vytkly si České dráhy a Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) dvě připomínky. "V každém případě chceme zajistit obslužnost obce Dolní Třebonín, která se v posledních letech významně rozrostla a kam bude jistě cestovat mnoho lidí," sdělil Študlar. SŽDC navíc požaduje vytvořit na trase koridoru síť regionálních zastávek i u menších obcí, aby některé spoje mohly zastavovat i zde.
Pokud by zelenou dostala výstavba kaplické trasy, problém, kterým je pro obyvatele Kaplice a Velešína přílišná vzdálenost železniční trati od měst, vyřešen nebude. "Takové přiblížení trasy k městům by bylo neúměrně drahé, proto s ním ani jedna ze stávajících studií nepočítá," doplnil Ivan Študlar.

Bude môcť niečo prechádzať, alebo väčšina pôjde odklonom. A to čo pôjde odklonom pôjde kade? Všetko cez Zvolen, alebo niečo aj cez Topoľčany alebo ako to bude?

Situacia sa ma takto:
- pre siedmu kolaj (zelezniciarsky 6. kolaj) bol postaveny provizorny peron pre osobnu dopravu, zatial sa nepouziva a nadalej tuto kolaj okupuju nakladne vlaky
- pre siestu kolaj (zelezniciarsky 4. kolaj) bude takyto peron v najblizsych dnoch (tyzdnoch) postaveny s tym istym ucelom, ako spominany predosly, zatial pre tuto kolaj plati to iste
-co je dolezite, s modernizaciou sa zacne koncom marca, cize prva zmena GVD sa bude tykat uz aj tejto stanice
-prace zacnu na zilinskom zhlavi, ktore bude komplet vytrhane (az na vyhybky z 1. a 2. TK) a rekonstruovane
-z toho vyplyva aj dalsi bod, kedze na zilinskom zhlavi usti aj trat 141. Osobna zeleznicna doprava bude pocas prac zastavena, zavedena bude nahradna autobusova doprava medzi zst. Leopoldov a zst. Hlohovec. Nad nakladnymi vlakmi visi otaznik...
-postupne bude povytrhana cela neparna kolajova skupina (kolaje, ktore do modernizacie su zahrnute) a bude sa rekonstruovat (osobna doprava bude vybavovana na provizornych dvoch nastupistiach)
-takisto za zmienku stoji, ze povodny plan predradit pred sucasnu prvu kolaj (zel. 7. kolaj) este jednu, sa realizovat nebude, cize sucasna prva bude prvou aj po modernizacii
-ostatne sa plan podla vsetkeho dodrzi, tretia kolaj bude prerusena nastupistom s podchodmi, takisto bude vybudovane nastupiste pre siestu a osmu kolaj, siedma bude nastupistom prerusena
-podchod(y) (povodny plan pre osoby a batozinu) budu napokon postavene na lavej strane stanicnej budovy (smer BA), o presuvani dopravnej kancelarie neviem nic, ale hovori sa o tom.
-postupne sa prejde na modernizaciu parnej kolajovej skupiny (nie celej) a bratislavskeho zhlavia, ktore je dolezite v tom, ze sa az na nove zhlavie moze napojit modernizovany obluk (145 km/h...?)
-termin ukoncenia prac zatial nepoznam
Takze zatial tolko noviniek o modernizacii, ja sa idem pozriet, kde ukradnem fotoaparat a pojdem dokumentovat rusnu jar.


(zh) České dráhy
Břeclav, Lanžhot * Montéři, kteří se pohybovali v uplynulých dnech na trati z Břeclavi do Lanžhota, připravují jednu z posledních velkých železničních staveb v okrese Břeclav. "Jedná se o předelektrifikační úpravy na trati. V dubnu stavbaři zahájí opravy mostů, vymění se celý železniční svršek, aby se přizpůsobil rychlosti sto šedesát kilometrů za hodinu," uvedl Libor Semorád, vrchní přednosta břeclavské železniční stanice. Práce budou pokračovat od dubna celý rok. "Po dokončení této stavby budou už komplet rekonstruované tratě na Přerov, Brno i Vídeň," sdělil Semorád. Stavět se nebude pouze nová železnice z Břeclavi na Znojmo. Na této trati se nejezdí tak vysokou rychlostí.

bohuzial fotodokumentaciu nemam k dispozicii...

(fk, ČTK)
Krajští radní schválili záměr na výstavbu železniční tratě mezi Prahou a Berounem
Beroun - První překážku má za sebou projekt výstavby železničního koridoru mezi Prahou a Berounem. Středočeská krajská rada souhlasí se záměrem stavby nové železniční tratě, která povede přes Český kras.
„V rámci procesu posuzování vlivu stavby na životní prostředí EIA radní zatím schválili jen studii plánované stavby,“ řekl mluvčí středočeského kraje Martin Kupka.
Nový koridor za několik desítek miliard korun má začínat u stanice Praha-Smíchov.
Trasa má vést tunelem dlouhým asi 19 kilometrů, který začne v Barrandovské skále. Po vyústění trať překoná říčku Kačák přibližně 200 metrů dlouhým mostem, který vyústí do dalšího asi 4,5 kilometru dlouhého tunelu. Trať poté překlene Berounku a skončí v železniční stanici Beroun. Po dokončení nové trati se doba jízdy rychlíku mezi Prahou a Berounem zkrátí ze současných 40 na 18 minut.
„Na železnici je to neobvykle velkorysý plán, ale jsme teprve na úplném začátku. Hotová je pouze studie a je zadáno zpracování přípravné dokumentace pro územní řízení,“ uvedl Miroslav Konečný, náměstek generálního ředitele pro dopravní cesty ze Správy železniční dopravní cesty.
Stavět se začne nejdříve v roce 2010
Plánovaná trať, jejíž výstavba podle Miroslava Konečného nezačne dříve než v roce 2010, je součástí koridoru mezi Prahou a Norimberkem. Ten má být podle usnesení vlády hotov v roce 2016. Celkové náklady na jeho výstavbu jsou odhadnuty na 75,63 miliardy korun. První připravovanou stavbou je úsek Plzeň-Stříbro. Úsek mezi Berounem a Prahou je pro stavbu koridoru nejsložitější. Nyní trať vede kolem Berounky středem Chráněné krajinné oblasti Český kras. S úpravou skal a výstavbou protihlukových stěn, která by pro stavbu koridoru byla nezbytná, nesouhlasí ochránci přírody ani představitelé obcí z okolí současné tratě. Lidé, kteří nyní využívají vlaky na trati Praha-Beroun, mají strach, aby zde po výstavbě koridoru nedošlo k útlumu dopravy.
„Jezdím vlakem do práce do Prahy. Je to výhodné a pohodlné. Mám strach, aby u nás po dokončení nové trati nejezdila lokálka jen párkrát za den, jako je tomu dnes na trati z Berouna přes Rudnou,“ řekl Josef Náhlík ze Zadní Třebaně.
Naopak obyvatelům obcí, kudy má vést nový koridor z Berouna do Prahy, je stavba celkem lhostejná. „Pro nás to nebude mít prakticky žádný význam. Dolování tunelů v kopcích ani stavba mostu život u nás příliš nenaruší,“ uvedl starosta Loděnic Karel Paták.
„Rychlovlaky u nás stavět nebudou, lidé snad budou moci i nadále využívat stávající trať,“ doplnil loděnický starosta Paták.
2. Tak takyto pohlad do "okolia" by sa vam este pred tyzdnom nenaskytol (pohlad na miesto zrusenych stankov)
3. MVTV