Dopravná politika Slovenskej republiky
Už veľa dní diskutujeme o perspektívach železničnej dopravy na Slovensku na stránkach MÁV. Dovolil som si založiť novú tému, preto, aby sme sa mohli sústrediť na podstatné - akú máme predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať o 10 - 15 rokov.
Na úvod pár poznámok. O budúcnosti železníc na Slovensku predovšetkým rozhodne:
Či vo vedení slovenských železničných spoločností budú mať manažmenty víziu, čo chcú dosiahnuť, či budú mať predstavu, aké by mali byť slovenské železnice v horizonte 10 - 15 rokov. Či sa nájde dostatok osobností, ktoré dokážu silou argumentov získavať podporu odborných i politických kruhov, podnikateľov ale aj verejnosti. Či sa nájde politická strana, ktorá bude mať vo svojom programe reálnu podporu modernizácie a rozvoja železníc, aby dosiahli európsku úroveň. Či sa myslenie manažmentov bude uberať v negatívnej rovine obmedzovania osobnej dopravy alebo v rovine pozitívneho myslenia a expanzie. Či Slovensko, bude mať záujem o železnicu a ak áno, o akú železnicu. V neposlednom rade rozhodne aj postoj železničiarov na všetkých postoch. Aj tento web vytvára určitú mienku o železnici. Denne ho čítajú stovky ľudí.
Akú máte predstavu, že by mali železnice na Slovensku vyzerať v rokoch 2010 - 2020?
Podradené diskusné témy
Nehovorim, ze tam neni nijaky potencial, len razne odmietam tvrdenie, ze sa jedna o kvalitny produkt, minimalne v pripade hentych troch vlakov, ktore boli fakt hrozne - uz len taky Zahoracik s tymi troma odchodmi denne na tom bol predsalen o volaco lepsie.
Na hlavnej trati by som vyskúšal letný RR Trenčín-T.Tep.-PU-PB-Pov.Teplá (Mn.Tiesňava)-BY (Súľovské skaly)-ZA-Strečno-Vrútky-Šútovo-RK-LM-LH-Kráľová Lehota- Važec-Štrba - Poprad.
pri všetkých troch cestách sme išli už v noci z piatka na sobotu až do KE Poľanou kvôli relatívnej spoľahlivosti a v prípade mimoriadnosti sme prinajhoršom mohli vystúpiť už v RV/Plešivci. Do BA sme sa presunuli v piatok večer posledným, alebo predposledným osobákom. V Košiciach sme v staničnom Lidli dokúpili zásoby a krátku noc sme mierrne dospávali v REX-e.
Z Dobšinej sme pokračovali cez Dobšinský vrch smerom na volovec, kam sme však kvôli búrke nedošli, a tak sme po ústupe zo Súľovej prespali u známeho v Hnilci. Odtiaľ sa dá dostať aj v nedeľu.
Zo Slavošoviec sme došli cez Olochovu jamu a Slansské Sedlo ku chate Andrejka cca. tu: https://mapy.dennikn.sk/?x=20.17777&y=48.77885&ref=permalink a na druhý deň sme cez Muránsku Zdychavu došli do Revúcej, z ktorej sa síce vtom čase dalo ísť len autobusom, ale cez Poprad sme sa domov dostali.
Z Muráňa sme išli cez Tŕstie na vrch Laz nad hnúšťou, tam sme však v hustnúcom šere netrafili smerovník, pri ktorom sme sa chceli zložiť, a tak sme sa zložili na rovnej ploche vedľa lesnej cesty asi v polovici cesty do sedla brezina. Následne sme na druhý deň smerovník Laz našli a zišli do Hnúšte. Odtiaľ sú vlakové sspojenia celkom OK.
A všetky tri trasy sa dali operatívne skrátiť alebo presmerovať. takťže tie vláčiky by som nezatracoval.
Osobne som mal možnosť minulý rok absolvovať niekoľko vydarených výletov, ktoré keď som plánoval tak som sa samého seba pýtal čo tam budem celý deň robiť, napokon času bolo málo a spoznal som že aj regióny ktoré na prvý pohľad nemajú čo ponúknuť skrývajú v sebe nepoznaný potenciál, nádhernú prírodu a prostredie ktorým aj samotná cesta vlakom môže byť cieľ.
Možno by stačilo do prípravy letných vlakov zapojiť aj samosprávy, miestnych podnikateľov v oblasti cestovného ruchu alebo aj autobusových dopravcov a hneď by to vyzeralo ináč ale na druhej strane tu máme už dva roky pandémiu, ktorá má veľmi negatívny vplyv práve na oblasť cestovného ruchu preto je pochopiteľné že sa nikomu do takýchto aktivít veľmi nechce.
Prvý spoj zo ZM by mal mať prípoj v Kozárovciach o 8:00 k Urpínom R831 a R832 – na tieto rýchliky prichádza do Kozároviec autami najviac ľudí zo ZM, lebo cez víkendy ide prvý vlak zo ZM až o 13:25. Od týchto rýchlikov dať spoj až do Dražoviec (miestna časť Nitry). Tento spoj by bol vhodný pre návštevu spomínaných ZM a Topoľčianok, ale aj NR (úspora oproti prestupu v Šuranoch cca 1 hodina). Do Topoľčianok dohodnúť s krajom prípoj busom zo ZM závody. V Dražovciach by bolo potrebné sa ešte s mestom Nitra dohodnúť, aby na čas príchodu išla ich MHD (ideálne cyklobus, ktorý doteraz chodil len do mestského parku - ak teda bude premávať aj po zmene dopravcu) na zastávku Dražovce. Posledné roky chodí každý víkend z NR množstvo cyklistov autami na južnú stranu Tribeča (zastávky Žirany, Jelenec, Ladice). Súprava by išla hneď naspäť do Topoľčianok. Poobede/večer by sa to celé zopakovalo v opačnom smere s tým, že v Kozárovciach by bol prípoj o 18:00 (Urpíny R841 a R842).
- nechodia tam, kam chcú - 90% turistických zaujímavostí, pamiatok, a iných je mimo hlavnú sieť železníc
- chodia tam, kam môžu - Tatry, Oravský hrad, Devín.....
skúste napríklad
z Bánoviec nad Bebravou navštíviť Turzovku, Rajecké Teplice,
z Myjavy navštíviť Plavečský hrad, Topoľčianky
z Novej Bane navštíviť Šaštín
z ........
Neviem, ci tie navrhovane vlaciky by nieco zmenili.
Vrbováčik - ak by potiahli koľaje do Prašníka či cez tunel do Košarísk, mohla byť vybudovaná aj zubačka na Bradlo na Mohylu, to by bola dôsledná pocta všetkým Milanom, Rasťom aj Štefánikom
Brezováčik - druhá vetva zubačky z Bradla by schádzala do Brezovskej stanice
Maďaráčik - na južnom Slovensku do Veľkého Krtíša - to by mohol byť aj krtkov vláčik (malý krtek)
Sklárik - či Cukrárik - jazda po opustených cukrovaroch Sládkovičova či exkurzia do SKlární Nemšová a Lednické Rovne
Inak povedané: na to, aby mohla byť reč o nejakej pravidelnosti aspoň v letnej sezóne, treba zblbnúť kritickú masu ľudí. A primárne treba stavať na miestnych. Pretože výlet cez pol vlasti, aby si mohli urobiť kdesi v jej zabudnutých končinách výlet (iným) vlakom, si urobí len veľmi limitovaný počet fandov alebo turistov.
Naozaj nechcem, aby to vyzeralo, že si robím srandu z NZ alebo ZM - to naozaj nie - ale snívať o tom, ako sa ľudia budú pravidelne voziť vláčikom na akcie napríklad do žrebčína v Topolčiankach, mi príde úsmevné. Jednorázovo možno, ale na pravidelnú letnú prevádzku by to asi nebolo. Napriek tomu, súhlasím, čo píše Zvmesto, že ono by to chcelo všetky tie akcie koordinovať aspoň na úrovni krajov. Niekde sa to už celkom darí, inde stále nie. Pritom je to základ.
Máme síce národného dopravcu i národný žrebčín, ale antinárodných politikov...
Problém vidim aj v tom, že na letných vlakoch spolupracujú kraje. A Vlak z Kozároviec do ZM je pre Nitru nezaujímavý...
A otázka čím. Neviem si predstaviť v horúčave, ktorá na dolniakoch začína už ráno nejaké saunovacie bagety... To by chcelo naozaj výletné vozne, s otváracími oknami, nejaké Ci, pre 60 km/h ako stvorené...
Podľa vzoru Záhoráčika napr.