Zo železničných nešťastí
Radenie je chronologické:
18. ledna 1915 (Mexiko) - Guadalajara; více než 600 obětí.
22. května 1915 (Skotsko) - Ve městě Gretna; 227 obětí.
12. prosince 1917 (Francie) - Modane; 543 obětí.
14. března 1926 (Kostarika) - Colima; na 300 obětí.
24. prosince 1933 (Francie) - Lagny; 230 obětí.
16. ledna 1944 (Španělsko) - Provincie León; přes 500 obětí.
2. března 1944 (Itálie) - Salermo; 521 obětí.
22. října 1949 (Polsko) - Dwór; přes 200 obětí.
3. dubna 1955 (Mexiko) - Guadalajara; 300 obětí.
3. května 1962 (Japonsko) - Tokio; 160 obětí.
9. listopadu 1963 (Japonsko) - Namamugi; 161 obětí.
1. února 1970 (Argentina) - Buenos Aires; 236 obětí.
6. října 1972 (Mexiko) - Saltillo; 208 obětí.
30. srpna 1974 (Jugoslávie) - Záhřeb; 153 obětí.
15. listopadu 1974 (Benin) - Cotonou; na 200 obětí.
29. listopadu 1976 (Keňa) - Mombasa; 900 obětí.
6. června 1977 (Bangladéš) - Manikgandžo; 200 obětí.
5. června 1981 (Indie) - Řeka Bagmati; přes 800 obětí.
13. ledna 1985 (Etiopie) - Trať Dire Dawa-Awaš; 500 obětí.
3. června 1989 (SSSR) - Transsibiřská magistrála; 575 obětí.
22. září 1994 (Angola) - Lubango; 300 obětí.
20. srpna 1995 (Indie) - Fírúzabád; na 350 obětí.
3. června 1998 (Německo) - Eschede; 101 obětí.
26. listopadu 1998 (Indie) - Džammú; 209 obětí.
2. srpna 1999 (Indie) - Gaisal; více než 285 obětí.
10. srpna 2001 (Angola) - Provincie Cuanza Norte; 150 obětí.
20. února 2002 (Egypt) - Luxor; 361 obětí.
25. května 2002 (Mosambik) - Maputo; 193 obětí.
24. června 2002 (Tanzanie) - Igandu; 288 obětí.
18. února 2004 (Írán) - Nejšapúr; nejméně 300 obětí.
22. dubna 2004 (KLDR) - Jongčchon; na 170 obětí.
26. prosince 2004 (Srí Lanka) - Gálla; až 2000 obětí.
25. dubna 2005 (Japonsko) - Amagasaki; 107 obětí.
Největší neštěstí na železnici v Pákistánu:
29. září 1957 - Montgomery; 250 obětí.
4. ledna 1990 - Sagní; více než 300 obětí.
8. června 1991 - Ghotki; více než 100 obětí.
3. března 1997 - Khánevál; na 120 obětí.
13. července 2005 - Ghotki; nejméně 150 obětí.
Podradené diskusné témy

Pomník měl být postaven k výročí železniční nehody, ale nebude. Podle slov Rudolfa Svobody, iniciátora zřízení pomníku,se uskuteční pouze vzpomínková akce. „Veškerá energie a práce přijde vniveč,„ řekl smutně Svoboda. „Nepřestáváme usilovat,budeme hledat další cesty, sponzory,„dodal.
Již dříve se přitom starosta města Studénky Ladislav Honusek spolu s Rudolfem Svobodou a Jindřichem Vaňkem, tiskovým mluvčím Dopravních staveb Ostrava (ODS), na setkání dohodli, že Svoboda zajistí někoho, kdo bude výstavbu pomníku zaštiťovat. Rozhodl se na projektu spolupracovat s humanitární organizací ADRA. Město Studénka nebylo proti výstavbě pomníku a nabídlo k jeho výstavbě svůj pozemek, který má přibližně rozlohu dvou metrů čtverečních. „Jedná se o úsekovou část, která by se musela upravit zpevněním svahu, což podle zahradní architektky Kotasové není vhodný terén pro postavení pomníku, a nesouhlasí s ním ani autor pomníku, akademický sochař Miroslav Rybička,„ upřesnil Svoboda. Dalším problémem je velikost pomníku.
„Navržený pomník je velký, nevejde se na pozemek, který město nabídlo. Pomník bude umístěn mimo nabídnutý úsek, pravděpodobně na pozemku Českých drah,„ uvedl starosta Honusek. Jindřich Vaněk po zhlédnutí makety pomníku dodal: „Základ pomníku by měl mít kolem šesti metrů a více než tři metry do výšky.„
Podle slov Jindřicha Vaňka jsou ODS připraveny výstavbu pomníku podpořit. „Uvažovali jsme, že bychom v rámci rekonstrukce mostu mohli použít techniku, která by usnadnila zahájení výstavby pomníku,„ dodal. Rudolf Svoboda však není pomoci ze strany ODS příliš nakloněn. Dopravní stavby se údajně snaží,aby se na věc co nejrychleji zapomnělo. Včera požádal Svoboda spolu s Naděždou Tomčíkovou, zdravotnicí, která zachraňovala oběti nehody, České dráhy o umístění pomníku na jejich pozemek.„Pomník bude vystaven na památku obětí železniční nehody, a také jako poděkování těm, kteří se podíleli na záchranných akcích,„ uvedla Kateřina Šubová, regionální mluvčí Českých drah pro Moravu a Slezsko. V současné době České dráhy žádost projednávají. „Rozhodnutí by mohlo být do čtrnácti dnů, záleží na rozsahu a podobně,„potvrdila Šubová.
(Frýdecko-místecký a třinecký deník)
--------------------
Dlouho očekávané otevření mostu přes železniční koridor ve Studénce by se mělo uskutečnit 25. července. Termín zprovoznění nástupce spadlého mostu, do kterého vloni v srpnu narazil vlak Komenius, ověřoval na kontrolním dni starosta Ladislav Honusek. Lidé na otevření nadjezdu netrpělivě čekají mnoho měsíců.
Ladislav HONUSEK, starosta Studénky
--------------------
Ty problémy, které jsou v současné době, samozřejmě oni se asi vygradují s nástupem prázdnin, kdy se zvýší frekvence na těch našich cestách. Jinak stále přetrvávají, je to stále stejné, prostě těžká velká vozidla dlouhá, která mají problém na městských komunikacích vytočit zatáčky. Jezdí nám stále po obrubnících, ta frekvence tady je neskutečná.
(ČRo Ostrava)
Celé ohlédnutí: http://neviditelnypes.lidovky.cz/zeleznice-studenka-uz-to-bude-skoro-rok-fc8-/p_spolecnost.asp?c=A090615_182022_p_spolecnost_wag
Na Festivalu vystoupí: The Frank & Walters a Gavin Moore z Irska, Fernando Saunders Band z USA, Lars Wallin ze Švédska nebo domácí Olympic. Mezi partnery festivalu patří například město Studénka, společnosti Windy, BG Styl, MSV Studénka, Arrow Line a samozřejmě ČD a ČD Cargo. Další informace najdete na webové adrese http://festival.kotvice.cz/
(Železničář)
Po třech měsících vyšetřování obvinili policisté z Frýdku-Místku strojvůdce vlaku, který letos v únoru zřejmě zavinil srážku s protijedoucím vlakem v Paskově.
Celá zpráva: http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=638290
Do sporu o umístění i podobu památníku, který bude připomínat loňskou tragickou srážku vlaku s mostní konstrukcí ve Studénce, se dostali členové občanské iniciativy se studéneckým starostou Ladislavem Honuskem (Občané pro město).
S vybudováním pietního místa, které bude důstojným způsobem připomínat jedno z největších vlakových neštěstí u nás, přišla už na podzim občanská iniciativa vedená Rudolfem Svobodou. „Vše je rozpracované, návrh a další věci by měly být hotovy do konce března,„ sdělil důchodce Svoboda na začátku letošního roku s tím, že na instalaci pomníku se bude podle dohody podílet i společnost ODS – Dopravní stavby Ostrava. Ta totiž vloni v srpnu most opravovala.
Nyní to ale vypadá, že pomník v srpnu nebude. „Asi se to nestihne, ale chtěli bychom ho mít aspoň na Dušičky,„ řekl Svoboda. Důvodem zpoždění je mimo jiné i to, že návrh vypracovaný akademickým sochařem Miroslavem Rybičkou z Jistebníku se nelíbí Honuskovi.
„Je to moc velké, představoval bych si něco menšího,„ poukázal starosta a upozornil, že na městský pozemek, kde by mělo pietní místo být, se Rybičkova představa nevejde. „A to už nemluvím o tom, kdo se o to bude za pár let starat?„
Svoboda i Rybička ale stojí za tím, že pomník by měl být důstojný, neboť nemá připomenout jen oběti tragédie, ale i činy záchranářů a ostatních cestujících, kteří pomáhali zraněným. Navíc odmítají postavit památník na městský pozemek.
„Nabízejí místo, za nímž je smetiště soukromé firmy. Vždyť to by byla hrůza,„ diví se sochař a dodal, že nejen jeho názor je takový, že pietní místo by mělo být v tom místě, které je nejblíže místu srážky.
„Přímo v náspu mostu,„ doplnil. Podle Rybičkova návrhu by se měl pomník skládat z betonu a přírodního kamene. Na šířku by mohl mít přibližně 4 metry. „Ideový návrh jsem měl hotový během několika dní, nedalo mně to spát, pronásledovalo mě to,„ vysvětlil.
Mluvčí ODS – Dopravních staveb Ostrava Jindřich Vaněk řekl, že firma nemá a ani nemůže mít žádnou představu, jak by mělo pietní místo vypadat. „Čekáme, až jak se rozhodne město. Náš slib, že stavbu podpoříme nejen finančně, trvá. Kde a co to bude, ale musí říct Studénka,„ naznačil.
Svoboda nepovažuje město, potažmo Honuska, za vstřícné. Proto se rozhodl jednat o umístění pomníku na pozemku blíže k mostu, který patří Správě železniční dopravní cesty. „Prý by proti nic neměli, když by tam nebyla kabeláž. A ta tam nebude. Během několika dní bych měl dostat vyjádření, zda nám tam povolí památník umístit,„ řekl studénecký důchodce. Přiznal, že sochař sice bude muset své dílo možná zmenšit nebo upravit, ale nechce, aby se jeho podoba měnila. „Ale bude to důstojné.„
V pátek 8. srpna 2008 dopoledne spadla před projíždějící rychlík EuroCity Comenius mostní konstrukce. Srážku zaplatilo životem šest lidí na místě, další dva pak zemřeli v nemocnicích. Zranění utrpělo na osm desítek lidí, škody přesahují 140 miliónů korun. V souvislosti s pádem mostu již policie obvinila dva pracovníky firmy Bögl a Krýsl.
(Právo)
Celá zpráva: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/za-smrt-strojvudce-v-cercanech-dostanou-pozustali-po-400-000-kc/377940
Celá zpráva: http://www.denik.cz/regiony/za-srazku-vlaku-v-moravicanech-padlo-obvineni.html
Obviněn byl pravděpodobně výpravčí zMohelnice, který podle drážních inspektorů srážku asi zavinil. Svatoň to odmítl potvrdit s odkazem na novelu trestního řádu a zákona, která mimo jiné zakazuje poskytovat médiím jména svědků a lidí, podezřelých či obviněných z trestného činu.
Při nehodě zemřel strojvedoucí jednoho z vlaků, škoda se vyšplhala na téměř pět milionů korun. Výpravčí z mohelnického nádraží podle inspektorů Drážní inspekce pochybil tím, že nejprve poslal do Moravičan vlak s uhlím, aniž by to nahlásil. Za chvíli vyslal stejným směrem i poštovní vlak, jehož strojvedoucí však netušil, že před sebou má nákladní soupravu. Ta u vjezdu do nádraží stála na červenou a rozjetý poštovní vlak do ní narazil. Kvůli nehodě byla téměř 17 hodin zablokovaná trať.
(Mladá fronta DNES)
Následkem srážky bylo z obou vlaků ošetřeno 42 cestujících a 4 zaměstnanci ČD, a. s. Naštěstí žádná ze zranění nejsou dle předběžných zjištění klasifikována jako těžká újma na zdraví. Sedm osob, které byly hospitalizovány v okolních nemocnicích, je postupně propouštěno do domácího léčení.
Materiálové škody na drážních vozidlech v majetku ČD jsou však značné a budou dle prvotních odhadů činit více než 14 000 000 Kč. Provoz na uvedené trati byl přerušen téměř na 9 hodin se zavedením náhradní autobusové dopravy.
Za provozovatele drážní dopravy ČD, a. s., i za provozovatele dráhy SŽDC, s. o., prováděli šetření uvedené mimořádné události zaměstnanci odboru 18 GŘ ČD, RIBŽD Ostrava.
Postupně bylo provedeno komisionelní ohledání místa vzniku mimořádné události a zjišťován podrobný technický stav zúčastněných drážních vozidel, včetně odebrání záznamů rychloměrových proužků z hnacích drážních vozidel. Dále byl podrobně prověřen stav staničního reléového zabezpečovacího zařízení v žst. Paskov, traťového zabezpečovacího zařízení, proveden rozbor činnosti zaměstnanců obsluhy obou vlaků a činnosti zaměstnanců operátora obsluhy dráhy.
Dle dosavadního stavu šetření lze konstatovat skutečnost, že vlak Os 3101, odjíždějící ze staniční koleje č. 1 žst. Paskov, nezastavil u odjezdového návěstidla S1 s návěstí ,,Stůj„ , pokračoval nedovoleně v další jízdě směrem do žst. Vratimov s násilným přestavením výhybky č. 1, která byla v této době přestavena na staniční kolej č. 2 a uzavřena ve vjezdové vlakové cestě pro vlak Os 3116 z Vratimova.
V době, kdy byl vlak Os 3116 ve vzdálenosti cca 200 m od vjezdového návěstidla L do žst. Paskov s návěstí dovolující jízdu, došlo vlivem obsazení kolejového obvodu výhybky č. 1 ke změně návěsti vjezdového návěstidla na návěst ,,Stůj„ a lokomotivní četa příkladnou reakcí zastavila vlak Os 3116 ještě před vjezdovým návěstidlem. Strojvedoucí vlaku Os 3101 spatřil protisměrný vlak na krátkou vzdálenost. I přes použití brzdy došlo k najetí do čela stojícího vlaku Os 3116 rychlostí cca 40 km/h.
Šetření případu nadále pokračuje a ČD, a. s., jako preventivní opatření ihned po vzniku mimořádné události přijaly opatření k zamezení opakování podobných mimořádných událostí prostřednictvím ředitele Odboru 12 GŘ (dps k mimořádným událostem) a ředitele Odboru 18 GŘ (poučný list č. 3 k MU A1 Paskov–Vratimov).
Další opatření budou přijata po ukončení šetření uvedené mimořádné události a vydání ,,Vyhodnocení příčin a okolností vzniku mimořádné události„ ve smyslu předpisu ČD D17 zaměstnanci odboru 18 GŘ, ČD, a. s.
(Železničář )
Vystoupit z vlaku, pár kilometrů autobusem a pak zase na vlak. Výluky na železničním koridoru ve Studénce, které tady před loňským neštěstím cestující nezažili, už se staly realitou. Byly zatím tři a budou další.
Celá zpráva: http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=631894
Celá zpráva: http://www.rozhlas.cz/_zprava/557252
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vypravci-dostal-za-nehodu-vlaku-u-vranan-podminku/364889
Celá zpráva: http://zpravy.idnes.cz/za-tragickou-nehodu-ve-studence-padnou-dalsi-obvineni-pfi-/krimi.asp?c=A090311_075110_krimi_cen
dikes, urcite tak kunem, a na knizku sa uz setria eurotoliariki
http://loko.goo.cz/menu-nehody.htm