Stavba kolajiska a modulov - rady, tipy, triky
Tu môžete písať svoje otázky ohľadom stavby koľajiska, modulov, rady, nápady, ....



To zmar
Myslím si, že robiť skladané srdcovky je výhodnejšie, ale nakoniec sa to dá domaskovať, napr. tzv. minútovým kovom (= rýchlym epoxidom šedej farby) - po krajoch utesniť a zvrchu tam naniesť trochu toho epoxidu. Aspoň bude srdcovka pevnejšie držať na pražcoch. Robil som kadejaké prekopávky vyhybiek a ako najrýchlešia mi vychádza skladaná srdcovka. Pri dobrej trpezlivosti to ide dokamuflovať aj spájknutím plechových prúžkov.
Ad terén
Nejde ani tak o rýchlosť, ale dobrú tvarovateľnosť povrchu a prípadnú opravu keby že niečo nepasovalo. Z tohto pohľadu je jednotkou penový polystirén (prípadne tuhšie odnože). Ide to naozaj rýchle, je to ľahúčke, proces je suchý (lepepí sa obyčajnou disperziou). Vrch možno líznuť jemnulinkým sádrovým poterom a vrstvou latexu príslušnej farby, aby netrčala nikde biela (ružová), kde nemá. Dobre ide do takého terénu aj vsádzať stromy. Kompaktný penový terén by mal pôsobiť tiež tlmiaco. Pár obr. to dokreslí.
Poradte mi ako najjednodukšie postavím terén ? skúšal som to z namáčaných novím ale to je moc pracné a zdĺhavé.
Zeleznicne modelarstvo nie je prilis rychly sport. Trpezliivost je zäkladnym predpokladom uspechu..... Nevzdävaj sa az tak rychlo
Re: zmar
"Normálne" srdcovky - nie som expert na výhybky, ale srdcovky ako ich poznáme z modelovej železnice sa používajú snáď len u žliabkového koľajiva električiek. Mám foto ČHŽ (Čiernohronskej lesnej ... ) z rokov plnej prevádzky a sú ako dnes. Trate boli postavené ešte za cisárstva, za prvej ČSR sa ešte do nich neinvestovalo a za socíku sa už neinvestovalo. Mám foto aj Kysuckej úvraťovky, či Košicej detskej (1m z B. Štiavnice a Smolníka) a tiež "skladané" srdcovky. Bežné normálne výhybky sú tiež skladačka do kovových podloží, resp. "masiek". V modele to je naozaj OK.
Ad úzkokoľajné moduly
Úzkym holduje Ing. Vacek. Viac napr. na webe http://www.zababov.cz/. On urobil aj niekoľko podrobných popisov na stavbu výhybiek. Podľa neho viacmenej nijaké fabrické nezodpovedajú reálu navyše sú aj hodne drahé. Využíva prúty, cuprextit na podlože. Bázové pražce spájkuje, ostatné lepí. Má na to šablónu. Podľa neho jedna výhybka obnáša cca 4 - 6 hodín (od nuly). Nejaké foto aj mám, nemám však náladu ho prevzorkovať, aby prešlo na tento web.
to zmar: Nuz, uzkorozchodky som sice nerobil, ale s kolajivom som sa uz trochu vyhral. Takze, ak chces stavat vlastne vyhybky, tak je to schodna cesta, aj ked je to riadna piplacka.
Co sa tyka srdcoviek, neviem, ci je nutne rozmyslat o doliatku. Ja som skusal robit kolajovu spojku (kedze som ju nikde tovarensky vyrabanu nevidel - teda okrem stareho pilzu) a podla mna na zostojenie vyhybky ti uplne postacia klasicke kolajove pruty. Daju sa lahko rezat, ohybat a brusit, takze pri troach trpezlivosti srdcovku zostrojis (Inak, rovnako je to aj na skutocnej zeleznici). Rovnako jazyky vyhybky, opornice.
Jasne, chce to presnu robotu (aby si dodrzal rozchod).
Jedinym velkym problemom, s ktorym som sa ja stretol je uchytenie kolajnic na prazcove polia - lebo ked chces robit nejake svoje vyhybky tak komplet prazcove pole nebude k dispozicii. Tu ti zostane jedine - prazcove pole pod vyhybku si vyskladat z jednotlivych prazcov. Ale upozornujem, je to piplacka. A nezabudni, rob to na nejakej podlozke na ktore tie prazce budes priamo lepit.
Inak, ak sa ma jednat vacsie mnozstvo vyhybiek, tak ti radsej odporucam kupit to, co sa tomu najviac podoba (PECO - tu je aj kopec rozchodov, Tillig, PIKO, Marklin, Roco, ..... vyber je pestry) a namahu sustredit na ine detaily. Lebo realne vzato - ani jedna vyhybka vyrabana pre klasiku HO nezodpoveda skutocnosti co sa tyka rozmerov, uhla odbocenia, ....).