Bratislavský železničný uzol
Diskusia o tratiach, staniciach a depách na území hl.m. Bratislavy.
http://www.rail.sk/arp/slovakia/ba/zelmapba.htm
Zaujímavé články:
História železničnej stanice Bratislava - Petržalka
Dopravno-urbanistická štúdia prepojenia železničných koridorov
- Textová časť
- Grafická časť
Samostatné diskusie o niektorích staniciach:
Stanica konskej železnice
Wien - Bratislava a železnice medzi nimi
Podradené diskusné témy
Podzemné riešenie s perspektívou možného pokračovania až do Petržalky
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937354/
nic v zlom, ale srsia z teba same negativa. nic pozitivne na tom projekte nevidis???
uz tolko nekritizuj a navrhni lepsie v slovenskych podmienkach ufinancovatelne riesenie ako zvysit kapacitu bratislavskeho uzla pre primestsku dopravu.
uz tolko nekritizuj a navrhni lepsie v slovenskych podmienkach ufinancovatelne riesenie ako zvysit kapacitu bratislavskeho uzla pre primestsku dopravu.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937353/
A tá estakáda bude prekrytá v celej dĺžke nejakým tubusom? Pretože nasranosť ľudí kvôli hlučnosti bude stúpať do závratných výšin.
Navyše po roku to bude vyzerať hnusne, lebo všetky stĺpy budú posprejované. Zadrbe sa kvalitný priestor v okolí Filiálky, kde by mohli vzniknúť bytové jednotky. Ako je vidieť na architektúre železničných stavieb na Slovensku, bude to projektovať nejaký dement, čo nevie navrhnúť ani latrínu. Dalo by sa ešte pokračovať.
Len tak mimochodom, treba zabezpečiť aj prestupy na diaľkovú dopravu, takže hodinový takt z NZ a TT na Hlavnú Stanicu musí ostať zachovaný. Alebo si snáď myslíš, že niekto bude ťahať kufre v MHD? Zo smeru NZ tam budú končiť maximálne osobáky z Galanty a Senca, ak sa vôbec vrátia.
Čo budeš robiť so stanicou cez víkend, keď tam nepôjde žiaden posilový vlak? Zatvoríš ju? Lebo ak nie, bude tam raj sociek, ožranov a bezďákov.
Navyše po roku to bude vyzerať hnusne, lebo všetky stĺpy budú posprejované. Zadrbe sa kvalitný priestor v okolí Filiálky, kde by mohli vzniknúť bytové jednotky. Ako je vidieť na architektúre železničných stavieb na Slovensku, bude to projektovať nejaký dement, čo nevie navrhnúť ani latrínu. Dalo by sa ešte pokračovať.
Len tak mimochodom, treba zabezpečiť aj prestupy na diaľkovú dopravu, takže hodinový takt z NZ a TT na Hlavnú Stanicu musí ostať zachovaný. Alebo si snáď myslíš, že niekto bude ťahať kufre v MHD? Zo smeru NZ tam budú končiť maximálne osobáky z Galanty a Senca, ak sa vôbec vrátia.
Čo budeš robiť so stanicou cez víkend, keď tam nepôjde žiaden posilový vlak? Zatvoríš ju? Lebo ak nie, bude tam raj sociek, ožranov a bezďákov.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937352/
Clansman má možno pravdu.Je pravdepodobné,že zmodernizovaná stanica Filiálka nebude,podľa mňa ani nová stanica pri Stupave.
Pôžičky budú drahé,ECB plánuje v júni zvýšiť úrokovú sadzbu,dnes ale už prekvapila ekonómov Nórska centrálna banka,ktorá úrokovú sadzbu navýšila...
Infraštruktúra našich železníc výrazne zaostáva nielen za ČR a Poľskom ale možno už aj za Srbskom,kde zmodernizovali dôležitú železničnú trať
Pôžičky budú drahé,ECB plánuje v júni zvýšiť úrokovú sadzbu,dnes ale už prekvapila ekonómov Nórska centrálna banka,ktorá úrokovú sadzbu navýšila...
Infraštruktúra našich železníc výrazne zaostáva nielen za ČR a Poľskom ale možno už aj za Srbskom,kde zmodernizovali dôležitú železničnú trať
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937350/
Babkina fujara, nie húsenková dráha. Estakádové riešenie má začať za Predmestím a plynule cca 7 m nad terénom bez klesania až k hlavovému ukončeniu stanice na Šancovej. Takže problém všetkých križovaní s cestou by bol vyriešený. Ak sa nemýlim, na stanici by boli tri nástupištia t.j. 4 - 5 hrán a to pre regionálnu dopravu do TT, GA, NZ či NR stačí . Otázne je, či sa vôbec bude niečo stavať.
Sajmi, čo si písal, tak tam nebude žiadne odstavné koľajisko, či čistenie súprav alebo depíčko. Všetky tieto súpravy 660,661, 861. 671....majú novopostavené depo v NZ, nie v BA.
Sajmi, čo si písal, tak tam nebude žiadne odstavné koľajisko, či čistenie súprav alebo depíčko. Všetky tieto súpravy 660,661, 861. 671....majú novopostavené depo v NZ, nie v BA.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937349/
pokial ja viem, tak estakada ma byt len ponad (vytazene) cesty. ..... dalej pekne nohami aj kolajnicami na zemi.
ano boli aj verzie ''vo vzduchu'' alebo ''cele zakopane'', ale samozrejme tam vyskocili take sumy, ze to pochovalo filialku nie pod zem, ale do suflika.
nadhodim este jednu uvahu: je vobec pozemok ZSR taky siroky aby bolo mozne na nom vybudovat dvojkolajny tunel??? tu estakadu nenavrhli aj koli tomu???pri vystavbe runela treba zabrat sirsi priestor ako pri moste. + najdes tam siete ktore by si najradsej nenasiel.
ano boli aj verzie ''vo vzduchu'' alebo ''cele zakopane'', ale samozrejme tam vyskocili take sumy, ze to pochovalo filialku nie pod zem, ale do suflika.
nadhodim este jednu uvahu: je vobec pozemok ZSR taky siroky aby bolo mozne na nom vybudovat dvojkolajny tunel??? tu estakadu nenavrhli aj koli tomu???pri vystavbe runela treba zabrat sirsi priestor ako pri moste. + najdes tam siete ktore by si najradsej nenasiel.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937344/
Otázku si adresoval Salvadorovi, ale aj tak sa ťa spýtam, že toto je to, čo si z toho berieš? Nejde predsa o zametanie projektu pod koberec, iba o debatu o financovaní projektu. Slovenská republika dávno nie je žiadnym stredoeurópskym tigrom, za dvadsať rokov rozpočtovo čoraz nezodpovednejších vlád sme sa prepadli až kamsi na chvost EÚ a pokiaľ ide o drvivú väčšinu veľkých infraštruktúrnych projektov, sme bytostne závislí od fondov EÚ. Toto je realita. A tá nepustí. Bolo by krásne mať modernú Filiálku aj modernú Hlavnú, ale nám reálne hrozí, že ďalšie roky nebudeme mať ani jedno.
Podobne ako Salvador si nie som istý, či by bolo možné zafinancovať Filiálku z prostriedkov EÚ. Možno áno. Naozaj neviem, ako by to muselo byť nastavené a vyjednané. Debaty o realizácii prostredníctvom prípadného PPP projektu, ktoré tu podaktorí načrtli, tiež nie sú úplne mimo misu, hoci pri tých sumách, ktoré by bolo treba, som dosť skeptický. No a v štátnom rozpočte momentálne prostriedky na komplexné riešenie zrejme nenájdeme.
Na iné ako komplexné riešenia by som hneď aj zabudol. Lebo ako by vyzerali čiastkové riešenia? Neviem, nalejeme pár desiatok miliónov do Filiálky a jej zadrátovania a nevyriešime dve najdôležitejšie križovania - alebo teda aspoň to najkľúčovejšie pri križovatke J. Čabelku (Jarošova)? Alebo ani nezadrátujeme a budeme od Predmestia a na Predmestie posielať nezávislú trakciu? Ako... takých bláznov, ktorí by sa podpísali pod podobný úlet - aj keby bol myslený len ako provizórium počas reko BA HL, sme ešte na MF nemali...
Podobne ako Salvador si nie som istý, či by bolo možné zafinancovať Filiálku z prostriedkov EÚ. Možno áno. Naozaj neviem, ako by to muselo byť nastavené a vyjednané. Debaty o realizácii prostredníctvom prípadného PPP projektu, ktoré tu podaktorí načrtli, tiež nie sú úplne mimo misu, hoci pri tých sumách, ktoré by bolo treba, som dosť skeptický. No a v štátnom rozpočte momentálne prostriedky na komplexné riešenie zrejme nenájdeme.
Na iné ako komplexné riešenia by som hneď aj zabudol. Lebo ako by vyzerali čiastkové riešenia? Neviem, nalejeme pár desiatok miliónov do Filiálky a jej zadrátovania a nevyriešime dve najdôležitejšie križovania - alebo teda aspoň to najkľúčovejšie pri križovatke J. Čabelku (Jarošova)? Alebo ani nezadrátujeme a budeme od Predmestia a na Predmestie posielať nezávislú trakciu? Ako... takých bláznov, ktorí by sa podpísali pod podobný úlet - aj keby bol myslený len ako provizórium počas reko BA HL, sme ešte na MF nemali...
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937343/
Filiálka dáva zmysel už len z toho hľadiska, že sú to voľné plochy ktoré vlastnia železnice a železnice ju teda môžu využiť na dopravné účely. Ak by niekoho napadlo to predať a zastavať, už nikdy tam vlaky nedostane. Bratislava potrebuje každú koľaj navyše, nedá sa spoliehať iba na Hlavnú stanicu. Každý druhý osobák z TT a GA tam kľudne môže byť ukončený alebo aj niečo z Rendezu a Vajnôr (keď bude na Rendezi zastávka). A ak na Hlavnej bude nejaká mimoriadnosť, môžu sa tam ukončiť hoc aj rýchliky (Prievidza, Žilina).
Samozrejme aj filiálka potrebuje zázemie, čiže mala by mať nejaké šturcové koľaje či ako sa to volá, čiste pre odstaveníe lokomotív, nejakú odstavnú koľaj pre odstavenie súpravy, nejakú koľaj na rýchle obratové čistenie.
Čo sa týka úrovňovosti, určite by mala trať viesť mimoúrovňovo z dôvodu križovania s cestami, či už na estakáde alebo pod zemou. Akékoľvek plány po Nivy a Petržalku by som presunul až na obdobie, keď už bude hotová celá Filiálka po Trnavské mýto.
Trochu je divné že to chcú ukončiť až pri stanici konskej železnice poza tržnicu, to budú musieť zbúrať budovu starej polikliniky, čo by bolo vhodné, lebo je to otrasná budova zvonku aj zvnútra, a určite by som tam nedával sídlo ŽSR...
Samozrejme aj filiálka potrebuje zázemie, čiže mala by mať nejaké šturcové koľaje či ako sa to volá, čiste pre odstaveníe lokomotív, nejakú odstavnú koľaj pre odstavenie súpravy, nejakú koľaj na rýchle obratové čistenie.
Čo sa týka úrovňovosti, určite by mala trať viesť mimoúrovňovo z dôvodu križovania s cestami, či už na estakáde alebo pod zemou. Akékoľvek plány po Nivy a Petržalku by som presunul až na obdobie, keď už bude hotová celá Filiálka po Trnavské mýto.
Trochu je divné že to chcú ukončiť až pri stanici konskej železnice poza tržnicu, to budú musieť zbúrať budovu starej polikliniky, čo by bolo vhodné, lebo je to otrasná budova zvonku aj zvnútra, a určite by som tam nedával sídlo ŽSR...
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937337/
-to ze sa z EU da financovat prestavba BA hl.st je dobra sprava...... dakujem za doplnenie :-)
-ano filialka dava zmysel ''za normalny peniaz'' iba ako slepe crevo a moze pomoct v dvoch rovinach:
- odbremeni BA hl.st o 2 mozno 3kolaje s nastupis.......moznost zaviest viac regio vlakov + ostava vacsi priestor pre nakladnu dopravu cez hl.st + na filialke je prietor aj na ''odparkovanie'' zopar suprav mimo spicky s moznostou cistenia
- ak by sa urobili 4 hrany blizko pri trn. myte, tak pre denne dochadzajucich by to mohlo byt zaujimavejsie (pohodlnejsie, casovo zaujimavejsie) ako hl.st....... a v tomto namiesto politikarcenia by malo byt pozitivne aktivne aj samotne mesto BA.
osobaky ktore robia casovo pripoje na dialkovu dopravu urcite patria na hl.st.
a ano asi jedina sanca ako presadit financovanie (zo st. rozpoctu) je teraz pred prekopavanim/ rozkopanim hl.st s tym zeby na filialku toho chodilo viac aj za cenu nutnosti pouzit MHD na prestup.
budme realisti, ak nebude filialka, tak bude nove mesto a prezit sa bude musiet s posilnenim MHD.
-ano filialka dava zmysel ''za normalny peniaz'' iba ako slepe crevo a moze pomoct v dvoch rovinach:
- odbremeni BA hl.st o 2 mozno 3kolaje s nastupis.......moznost zaviest viac regio vlakov + ostava vacsi priestor pre nakladnu dopravu cez hl.st + na filialke je prietor aj na ''odparkovanie'' zopar suprav mimo spicky s moznostou cistenia
- ak by sa urobili 4 hrany blizko pri trn. myte, tak pre denne dochadzajucich by to mohlo byt zaujimavejsie (pohodlnejsie, casovo zaujimavejsie) ako hl.st....... a v tomto namiesto politikarcenia by malo byt pozitivne aktivne aj samotne mesto BA.
osobaky ktore robia casovo pripoje na dialkovu dopravu urcite patria na hl.st.
a ano asi jedina sanca ako presadit financovanie (zo st. rozpoctu) je teraz pred prekopavanim/ rozkopanim hl.st s tym zeby na filialku toho chodilo viac aj za cenu nutnosti pouzit MHD na prestup.
budme realisti, ak nebude filialka, tak bude nove mesto a prezit sa bude musiet s posilnenim MHD.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937332/
EU fondy sa v BA použiť dajú. Aj tá prestavba BA hl stanice má byť z eurofondov.
Kohézny fond sa použiť dá. Otázne je, či Kohézny fond možno použiť aspoň teoreticky na Filiálku.
Keď bola Filiálka súčasťou VRT, tak práve bolo cieľom použiť Kohézny fond.
Teraz keď je to len slepé črevo, tak mám pochybnosti, že sa vôbec dá predstierať, že ide o core TEN-T respektíve extended core TEN-T infraštruktúru.
Takže ja to s Filiálkou nevidím nejako nádejne. ŽSR to budú na MF SR hrať štýlom, že potrebujú peniaze na Filiálku kvôli reko uzla BA. Iný, aspoň trochu rozumný argument, neexistuje.
A pochopiteľne, ak by sa EU fondy použili na Filiálku, tak tie peniaze sa potom nemôžu použiť na niečo rozumnejšie inde... Čo pri ŽSR, kde EU fondy sú najväčším zdrojom financií na veľké infra projekty, je zásadné.
Kohézny fond sa použiť dá. Otázne je, či Kohézny fond možno použiť aspoň teoreticky na Filiálku.
Keď bola Filiálka súčasťou VRT, tak práve bolo cieľom použiť Kohézny fond.
Teraz keď je to len slepé črevo, tak mám pochybnosti, že sa vôbec dá predstierať, že ide o core TEN-T respektíve extended core TEN-T infraštruktúru.
Takže ja to s Filiálkou nevidím nejako nádejne. ŽSR to budú na MF SR hrať štýlom, že potrebujú peniaze na Filiálku kvôli reko uzla BA. Iný, aspoň trochu rozumný argument, neexistuje.
A pochopiteľne, ak by sa EU fondy použili na Filiálku, tak tie peniaze sa potom nemôžu použiť na niečo rozumnejšie inde... Čo pri ŽSR, kde EU fondy sú najväčším zdrojom financií na veľké infra projekty, je zásadné.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937331/
A čo s tým má moderné kongresové centrum?
Výpočet spoločenskej návratnosti má jasne stanovenú metodiku od JASPERS a EIB. Ak chcú eurofondy, tak sa musia touto metodikou riadiť. UHP má jednu z úloh, či bola táto metodika správne aplikovaná. Nie nadarmo túto úlohu dostali, keďže mnohé výpočty boli zmanipulované, nech to vyjde, ako chceme.
Pre ŽSR a MD SR nemá zmysel vymýšľať vlastnú metodiku, keď drvivá väčšina zdrojov na veľké investície je z EU fondov.
Okrem toho keď do toho začneš miešať potenciálny rozvoj územia prípadne ďalšie parametre, tak to ešte len vytvorí priestor na manipulácie vo výpočtoch.
Nateraz posudzované parametre pre dopravné projekty sú úspora času, úspora prevádzkových nákladov, zníženie hluku, zníženie emisií a zvýšenie bezpečnosti.
Preto práve ten Y tunel má potenciál, lebo má neodškriepiteľné prínosy (no aj vysoké náklady...). Filiálka je len slepé črevo, kde bude jazdiť pár liniek, aj to v závislosti od toho, čo si MD SR objedná...
Výpočet spoločenskej návratnosti má jasne stanovenú metodiku od JASPERS a EIB. Ak chcú eurofondy, tak sa musia touto metodikou riadiť. UHP má jednu z úloh, či bola táto metodika správne aplikovaná. Nie nadarmo túto úlohu dostali, keďže mnohé výpočty boli zmanipulované, nech to vyjde, ako chceme.
Pre ŽSR a MD SR nemá zmysel vymýšľať vlastnú metodiku, keď drvivá väčšina zdrojov na veľké investície je z EU fondov.
Okrem toho keď do toho začneš miešať potenciálny rozvoj územia prípadne ďalšie parametre, tak to ešte len vytvorí priestor na manipulácie vo výpočtoch.
Nateraz posudzované parametre pre dopravné projekty sú úspora času, úspora prevádzkových nákladov, zníženie hluku, zníženie emisií a zvýšenie bezpečnosti.
Preto práve ten Y tunel má potenciál, lebo má neodškriepiteľné prínosy (no aj vysoké náklady...). Filiálka je len slepé črevo, kde bude jazdiť pár liniek, aj to v závislosti od toho, čo si MD SR objedná...
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937329/
Varšava dostáva kadejaké peniaze z EU.
Zisk im postačí 15%!
V rokoch 2027 - 2034 bude ďalšia vlna eurofondov a okrem podpory poľnohospodárstva, rybárstva alebo menej rozvinutých regiónov, je tam ''voľná alokácia'' vo výške 4 miliardy eur. Pri dobrej argumentácii by sa niečo dalo prideliť aj Filiálke. Napríklad 250 miliónov - teraz som tresol príklad, neber to doslovne, plus niečo by doložil aj štát. Za tú sumu vieš v pohode postaviť Filiálku vo verzii ''pod zemou'' a zakúpiť aj pár súprav typu Panter, pretože tam klasické súpravy s lokomotívou asi nebudú môcť ísť.
Ale na projekte je potrebné začať pracovať už tento rok - najať architekta, projektanta, začať EIA, čo by sa pri zaradení stavby medzi strategické mohlo výrazne urýchliť. Neskôr výberové konanie na zhotoviteľa a môže sa začať stavať.
Developeri by mohli odkúpiť nevyužité časti areálu Filiálka a plánovať a stavať svoje bytové projekty. Celý projekt by podporil rozvoj územia, rozšírila by sa Kukučínova ulica a hneď by to bolo lepšie.
A ak by štát konečne začal uvažovať, mohla by sa zmodernizovať Nitra, jedno nástupište pri budove a dve ostrovné, plus elektrifikácia do Leopoldova, navýšenie rýchlosti, mohol by vzniknúť celodenný hodinový takt BA Filiálka - TT - NR s povedzme 5-dielnym Panterom.
Zisk im postačí 15%!
V rokoch 2027 - 2034 bude ďalšia vlna eurofondov a okrem podpory poľnohospodárstva, rybárstva alebo menej rozvinutých regiónov, je tam ''voľná alokácia'' vo výške 4 miliardy eur. Pri dobrej argumentácii by sa niečo dalo prideliť aj Filiálke. Napríklad 250 miliónov - teraz som tresol príklad, neber to doslovne, plus niečo by doložil aj štát. Za tú sumu vieš v pohode postaviť Filiálku vo verzii ''pod zemou'' a zakúpiť aj pár súprav typu Panter, pretože tam klasické súpravy s lokomotívou asi nebudú môcť ísť.
Ale na projekte je potrebné začať pracovať už tento rok - najať architekta, projektanta, začať EIA, čo by sa pri zaradení stavby medzi strategické mohlo výrazne urýchliť. Neskôr výberové konanie na zhotoviteľa a môže sa začať stavať.
Developeri by mohli odkúpiť nevyužité časti areálu Filiálka a plánovať a stavať svoje bytové projekty. Celý projekt by podporil rozvoj územia, rozšírila by sa Kukučínova ulica a hneď by to bolo lepšie.
A ak by štát konečne začal uvažovať, mohla by sa zmodernizovať Nitra, jedno nástupište pri budove a dve ostrovné, plus elektrifikácia do Leopoldova, navýšenie rýchlosti, mohol by vzniknúť celodenný hodinový takt BA Filiálka - TT - NR s povedzme 5-dielnym Panterom.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937328/
- zisk 20%(nad priame naklady) je normalny, ALE mas pravdu ze u nas su statne zakazky predrazene....... a ty si fandis ze holandania by to postavili lacnejsie???? pri ich vyplatach, vydavkov na stahovanie techniky, prenajme priestorov???
- ano cim bude stavba narocnejsia, tym bude drahsia a ziadna firma to nebude robit za naklady, obzvlast cudzokrajna. (pripustam ze sem tam ano, aby sa ukazali na ''novom trhu'' ze vedia)
- kto vyhra fakt netusim, a ani netusim ci sa to bude robit do 10rokov ...... tie firmy som spomenul, len z dovodu ze na taku stavbu maju ''papierovo-projekcny'' personal a aj prakticke skusenosti stavbyveducich..... ze u nich by som sa neobaval nechopnosti to seriozne postavit ...... Xrokov stavaju metro v intravilane prahy (2x popod vltavu), takze neaky hlbeny tunel v blave je pre nich ''brnkacka''..... z odborneho hladiska.
- ja nenam nic proti, ked to vyhraju aj Holandania vdaka lepsiemu pomeru cena/uzitok.... hlavne aby to bolo a zacalo sluzit ludom.
-nemam to nastudovane, ale z verejnych clankov mam taku spomienku , ze blava je prilis bohata aby dostala peniaze z rozvojovych fondov..... ak sa mylim, tak ma opravte.
- ano cim bude stavba narocnejsia, tym bude drahsia a ziadna firma to nebude robit za naklady, obzvlast cudzokrajna. (pripustam ze sem tam ano, aby sa ukazali na ''novom trhu'' ze vedia)
- kto vyhra fakt netusim, a ani netusim ci sa to bude robit do 10rokov ...... tie firmy som spomenul, len z dovodu ze na taku stavbu maju ''papierovo-projekcny'' personal a aj prakticke skusenosti stavbyveducich..... ze u nich by som sa neobaval nechopnosti to seriozne postavit ...... Xrokov stavaju metro v intravilane prahy (2x popod vltavu), takze neaky hlbeny tunel v blave je pre nich ''brnkacka''..... z odborneho hladiska.
- ja nenam nic proti, ked to vyhraju aj Holandania vdaka lepsiemu pomeru cena/uzitok.... hlavne aby to bolo a zacalo sluzit ludom.
-nemam to nastudovane, ale z verejnych clankov mam taku spomienku , ze blava je prilis bohata aby dostala peniaze z rozvojovych fondov..... ak sa mylim, tak ma opravte.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937326/
Ale si si vedomý toho, že každá jedna dopravná stavba je u nás predražená. Marža pre zhotoviteľa sa pohybuje niekde na úrovni 30%. Betónová mafia zarába na Slovensku ako nikde inde na svete.
Myslíš si, že mosty staviame lacno? Prd makový.
Už existuje projekt? Prebehlo výberové konanie na zhotoviteľa? Pokiaľ viem, tak nič z toho ešte nie je. Akoby si nejakým zázrakom vedel, kto vyhrá.
Peniaze z EU sa získať dajú, len by bolo potrebné zohnať nového vyjednávača. Poliaci to dokážu, len my hneď povieme ''nedá sa''.
A stále tvrdím, že Holanďania alebo iní by to dokázali lepšie a efektívnejšie za rovnakú cenu. Lenže kartel slovenských staviteľov a úplatky zodpovedným ľuďom na vysokých pozíciach nám to neumožňuje zistiť.
Myslíš si, že mosty staviame lacno? Prd makový.
Už existuje projekt? Prebehlo výberové konanie na zhotoviteľa? Pokiaľ viem, tak nič z toho ešte nie je. Akoby si nejakým zázrakom vedel, kto vyhrá.
Peniaze z EU sa získať dajú, len by bolo potrebné zohnať nového vyjednávača. Poliaci to dokážu, len my hneď povieme ''nedá sa''.
A stále tvrdím, že Holanďania alebo iní by to dokázali lepšie a efektívnejšie za rovnakú cenu. Lenže kartel slovenských staviteľov a úplatky zodpovedným ľuďom na vysokých pozíciach nám to neumožňuje zistiť.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937324/
ano mas pravdu ze maju v tom viac skúseností ....... ale lacnejsie ako na mostoch to nebude a platit to budeme musiet my.
na strane druhej ked sa do toho zapojil cesky metroprojekt a bude to stavat cesky metrostav(ako veduci konzorcia) tak nemam absolutne obavy o schopnost to navrhnut a srealizovat.......a pochybujem zeby holandania vymysleli nieco zazracne lepsie.
ano v pripade potreby sa podvrtavat nprm popod dunaj tam uz tie ''podvodne'' stavebne referencie a prakticke skusenosti maju svoju hodnotu a mozu rozhodnut o schopnosti stavebne dielo dokoncit (aby to neskoncilo ako taliani vo vysnovom).
ale hlbeny tunel relativne na suchu kde tlaci z boku voda nieje nic supernarocne a nepochybujem ze ''nasi'' na to maju kapacity papierove, personalne, pracovne so skusenostami na takuto stavbu dostatocnymi.
a nedokazem si predstavit taky ''iny pohlad na stavbu'' ktory by dokazal prelozit inzinierske stavby bez toho aby sa urobili nanovo podla noriem......pripustam ze sa da nieco usetrit pri samotnej stavbe, pripadne pri neakych docasnych rieseniach.
ja to vidim tak, ze ked sa nenajde take (lacne) riesenie ktoremu by vysla studia navratnosti, tak nikto nepresadi zaciatok stavby.
z EU bubaky sa na to pouzit nedaju, takze len statny rozpocet. a to ani ja (ako neblavak) nemam chut sponzorovat neaky uleteny megalomansky projekt pre primestske spoje do blavy.
na strane druhej ked sa do toho zapojil cesky metroprojekt a bude to stavat cesky metrostav(ako veduci konzorcia) tak nemam absolutne obavy o schopnost to navrhnut a srealizovat.......a pochybujem zeby holandania vymysleli nieco zazracne lepsie.
ano v pripade potreby sa podvrtavat nprm popod dunaj tam uz tie ''podvodne'' stavebne referencie a prakticke skusenosti maju svoju hodnotu a mozu rozhodnut o schopnosti stavebne dielo dokoncit (aby to neskoncilo ako taliani vo vysnovom).
ale hlbeny tunel relativne na suchu kde tlaci z boku voda nieje nic supernarocne a nepochybujem ze ''nasi'' na to maju kapacity papierove, personalne, pracovne so skusenostami na takuto stavbu dostatocnymi.
a nedokazem si predstavit taky ''iny pohlad na stavbu'' ktory by dokazal prelozit inzinierske stavby bez toho aby sa urobili nanovo podla noriem......pripustam ze sa da nieco usetrit pri samotnej stavbe, pripadne pri neakych docasnych rieseniach.
ja to vidim tak, ze ked sa nenajde take (lacne) riesenie ktoremu by vysla studia navratnosti, tak nikto nepresadi zaciatok stavby.
z EU bubaky sa na to pouzit nedaju, takze len statny rozpocet. a to ani ja (ako neblavak) nemam chut sponzorovat neaky uleteny megalomansky projekt pre primestske spoje do blavy.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937321/







