Modernizácia vozidlového parku
ŽSSK vypracovala investičný plán na roky 2007 – 2012. Ministerstvo dopravy na základe toho pripravilo na rokovanie vlády plán na nákup, modernizáciu a rekonštrukciu mobilných prostriedkov ŽSSK v rokoch 2008-2012.
Zverejnený bol na http://www.telecom.gov.sk/pk/071228/index.html
V prílohách 1 a 2 sú informácie o konkrétnych investíciách. Čo by ste k tomu povedali?
__________________________
Park vozidel modernizují pochopitelně i dopravci jiní a tady je prostor pro příspěvky z této oblasti.
(Zbyněk)
Modernizácia vozidlového parku????Na Slovensku no ešte to tak maximálne pseudorekonštrucie
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/412809/
ale milloss, spravne pisu ze to bude od 13.12., len este nikto nevie ktoreho roku
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/412791/
netreba zabúdať, že stáel sú tu aj BDteer, ktoré určite pôjdu aj do okolia BB
ale každopádne pre ZSSK sú logicky prioritnejšie oblasti s väčším počtom cestujúcich. A je rozdiel konkurovať Béčkom na R/Zr medzi Bratislavou a Trnavou voči diaľnici alebo Béčkom na nejakom Os kde má človek na výber akurát tak bus, alebo cestu cez dediny.... preto dá radšej ZSSK na prvú zmieňovanú trasu novšie vozne....
ale každopádne pre ZSSK sú logicky prioritnejšie oblasti s väčším počtom cestujúcich. A je rozdiel konkurovať Béčkom na R/Zr medzi Bratislavou a Trnavou voči diaľnici alebo Béčkom na nejakom Os kde má človek na výber akurát tak bus, alebo cestu cez dediny.... preto dá radšej ZSSK na prvú zmieňovanú trasu novšie vozne....
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/412759/
Tak na teraz napáda taká otázka a to je či už toho 13 decembra naozaj pôjdeme medzi N.v.V a BA 160 km/h ale to bude platiť len pre IC vlaky? Ja si myslím že peniaze čo máme aj z Eurofondov sa mohli využiť na nákup viacej nových rušňov ako len tých 2. Zastávam názor že rušne ktoré tu jazdia už 20-30 rokov tú nebudú naveky a to už nehovorím o budúcej konkurencii až sa raz plne otvorí dopravný trh. Zaujimavé všade modernizujú len tu to ide pomalým tempom
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/412751/
Skor by som povedal ze sa zabuda na nas na juhu.Modernizacia ZSR 130 a ZSR 140 je v nedohladnej dobe.Prva bageta do NZ dosla asi mesiac dozadu,ine vozne ako Bt a BDs tu nenajdete.Papalasi stale myslia len na koridorove trate(modernizacia trate,Ampeery/Bmpeery a spol
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/412748/
http://tvnoviny.sk/spravy/ekonomika/slovenske-vlaky-uz-pojdu-160-km-h.html
Su tu aj vizualizacie EMJ 861
Su tu aj vizualizacie EMJ 861
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/412731/
České dráhy zrušily tendr na pronájem osmi nízkopodlažních motorových vlaků, které měly jezdit jako rychlíky na trasách Praha–Písek–České Budějovice a Praha–Rakovník. Podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského nikdo nesplnil podmínky tendru. Místo toho chce podnik koupit nové vlaky pro krajské železnice. Cenu šestiletého pronájmu odhadovaly dráhy na 400 milionů korun bez DPH. Vyhlášení soutěže dráhy odkládaly několik měsíců a musel se také prodlužovat termín pro podání nabídek. Na lince do Rakovníka tak nadále zůstanou modernizované starší motoráky, na trase do Budějovic jezdí klasická těžká lokomotiva s vagony.
Dráhy zároveň mění strategii v krajích, kde dosud převažují staré motoráčky nebo jejich modernizovaná verze Regionova. Dopravce chystá tendry na nákup nových motorových vlaků pro regiony.
Nové stroje se nejdříve objeví v Libereckém kraji, kde dráhy vyhrály tendr na Jizerskohorskou železnici, která představuje více než třetinu tratí v kraji. Vítězství jim dalo jistotu, že po Jizerskohorské dráze budou jezdit od prosince roku 2011 dalších patnáct let.
Zastaralý vozový park v krajích mají pomoci omladit dotace z evropského Regionálního operačního programu (ROP). Celkem mohou kraje rozdělit na drážní vozidla čtyři miliardy korun. Unie může uhradit až čtyřicet procent nákladů, krajem vybraný dopravce musí doplatit zbytek. Celkem by tak do obnovy regionálních vlaků mohlo jít až deset miliard korun.
O dotace z ROP se mohou ucházet i jiní dopravci včetně organizátorů MHD. Dráhy podaly nabídku v kraji Vysočina, pro který projekt počítá s nákupem vlaků za 700 milionů korun.
(E15)
Dráhy zároveň mění strategii v krajích, kde dosud převažují staré motoráčky nebo jejich modernizovaná verze Regionova. Dopravce chystá tendry na nákup nových motorových vlaků pro regiony.
Nové stroje se nejdříve objeví v Libereckém kraji, kde dráhy vyhrály tendr na Jizerskohorskou železnici, která představuje více než třetinu tratí v kraji. Vítězství jim dalo jistotu, že po Jizerskohorské dráze budou jezdit od prosince roku 2011 dalších patnáct let.
Zastaralý vozový park v krajích mají pomoci omladit dotace z evropského Regionálního operačního programu (ROP). Celkem mohou kraje rozdělit na drážní vozidla čtyři miliardy korun. Unie může uhradit až čtyřicet procent nákladů, krajem vybraný dopravce musí doplatit zbytek. Celkem by tak do obnovy regionálních vlaků mohlo jít až deset miliard korun.
O dotace z ROP se mohou ucházet i jiní dopravci včetně organizátorů MHD. Dráhy podaly nabídku v kraji Vysočina, pro který projekt počítá s nákupem vlaků za 700 milionů korun.
(E15)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/409836/
Možná už v roce 2012 se po regionálních tratích svezeme novými vlaky.
Nahradily by staré vozy především na tratích mezi Chrudimí, Pardubicemi a Hradcem Králové a na několika dalších frekventovaných úsecích, například mezi Českou Třebovou a Lanškrounem nebo Moravskou Třebovou.
Celý článek: http://www.denik.cz/regiony/vyberte-si-vlak-kterym-chcete-jezdit20091115.html
Nahradily by staré vozy především na tratích mezi Chrudimí, Pardubicemi a Hradcem Králové a na několika dalších frekventovaných úsecích, například mezi Českou Třebovou a Lanškrounem nebo Moravskou Třebovou.
Celý článek: http://www.denik.cz/regiony/vyberte-si-vlak-kterym-chcete-jezdit20091115.html
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/408654/
V odkazu vypadlo mezi lomítky aktualni-vyzvy http://www.euractiv.cz/aktualni-vyzvy/clanek/nova-vyzva-v-rop-jihovychod-006603
(po opravě možno tento příspěvek smazat.)
(po opravě možno tento příspěvek smazat.)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/399691/
Regionální rada regionu NUTS II Jihovýchod otevřela novou výzvu pro oblast dopravy v rámci Regionálního operačního programu Jihovýchod (ROP Jihovýchod).
Výzva se vztahuje na oblast podpory 1.3 Obnova vozového parku drážních vozidel hromadné přepravy osob Prioritní osu 1 Dostupnost dopravy Regionálního operačního programu Jihovýchod (ROP Jihovýchod).
Celá zpráva: http://www.euractiv.cz//clanek/nova-vyzva-v-rop-jihovychod-006603
Výzva se vztahuje na oblast podpory 1.3 Obnova vozového parku drážních vozidel hromadné přepravy osob Prioritní osu 1 Dostupnost dopravy Regionálního operačního programu Jihovýchod (ROP Jihovýchod).
Celá zpráva: http://www.euractiv.cz//clanek/nova-vyzva-v-rop-jihovychod-006603
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/399537/
Škodovka chystá novou jednopodlažní jednotku.
Společnost Škoda Vagonka, která již ČD dodala více než půl stovky příměstských elektrických jednotek 471 CityElefant, má ve fázi velké rozpracovanosti projekt moderní jednopodlažní elektrické jednotky v provedení dvou, tří- a čtyřdílném o kapacitě 160 až 320 míst k sezení. Jednotka by měla být provozovatelná na obou českých napájecích soustavách 3 kV stejnosměrné a 25 kV/50 Hz střídavé. Dodávky by mohly začít už v příštím roce, přičemž Škoda by mohla zajisti až 25 jednotek ročně. Do roku 2015, do kdy lze čerpat prostředky z EU, by tak mohlo na koleje vyjet až 50 moderních jednotek.
(Železničář)
Společnost Škoda Vagonka, která již ČD dodala více než půl stovky příměstských elektrických jednotek 471 CityElefant, má ve fázi velké rozpracovanosti projekt moderní jednopodlažní elektrické jednotky v provedení dvou, tří- a čtyřdílném o kapacitě 160 až 320 míst k sezení. Jednotka by měla být provozovatelná na obou českých napájecích soustavách 3 kV stejnosměrné a 25 kV/50 Hz střídavé. Dodávky by mohly začít už v příštím roce, přičemž Škoda by mohla zajisti až 25 jednotek ročně. Do roku 2015, do kdy lze čerpat prostředky z EU, by tak mohlo na koleje vyjet až 50 moderních jednotek.
(Železničář)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/396154/
Dráhy slibují revoluci. Za sedm let budou vlaky o polovinu mladší Již letos jde na obnovu starých vlaků 4,5 miliardy korun
Vlaky staré čtyřicet let mají konečně zmizet z českých kolejí. Hned poté, co se stát a kraje dohodly na financování železniční dopravy na příštích deset let, oznámil šéf Českých drah (ČD) Petr Žaluda, že dráhy zahájí výměnu vlaků, která nemá v novodobé české historii obdoby. Od příštího roku chce dát každý rok na obnovu až osm miliard korun.
„Chceme za příštích sedm let snížit průměrné stáří vlaků ze současných třiceti na patnáct let,„ prohlásil generální ředitel ČD Petr Žaluda. Dráhy mají asi čtyři tisíce vagonů. Kde brát?
Splnit plán ale nebude jednoduché. Dráhy si proto stanovily první metu. Získat deset miliard na obnovu vlaků do roku 2015. EU během této doby nabídne čtyři miliardy, dalších šest musí dráhy našetřit. Ředitel Žaluda ale slibuje uspořit ještě nad rámec desetimiliardového balíku, aby se každoroční výdaj pohyboval od pěti do osmi miliard korun. „Ty peníze se pak budou vydávat na obnovu trvale,„ slíbil.
Dráhy chtějí investovat peníze z tržeb, prodeje majetku a z úvěrů, které si podnik vezme. Banky mají oblomit desetileté smlouvy na provozování dopravy, které dráhy uzavřou se státem a kraji. Ty podniku zaručují přísun 120 miliard korun v příštích deseti letech.
Je téměř jisté, že dráhy na peníze dosáhnou. Pardubický hejtman Radko Martínek (ČSSD), který smlouvu za regiony vyjednával, předpokládá, že si kraje objednají regionální dopravu právě u Českých drah. „České dráhy mají nejsilnější pozici,„ prohlásil. V osobní dopravě se ale drahám zatím příliš nedaří. Letos měly ztrátu 3,2 miliardy. Peníze musel nakonec zaplatit stát a právě kraje. Část musely také dráhy ušetřit.
Pryč s veterány Dráhy slibují obnovit jak rychlíky, tak regionální spoje. Obnova vlaků až dosud vázla. V devadesátých letech se zastavila, od roku 2003, kdy na ni šla miliarda korun, se ale částka postupně zvyšuje. Letos to bude zhruba 4,5 miliardy korun.
Vloni byla částka podobná. Díky ní zmizely třeba 40 let staré pantografy z okolí Prahy. Letos chtějí dráhy za peníze pořídit například 100 ojetých vagonů pro dálkovou dopravu, nakoupit nové „motoráky„ či příměstské vozy City Elefant.
Jaké nové vlaky vyjedou na české tratě v dalších letech, budou už v říjnu předvádět zástupcům krajů a ministerstva dopravy výrobci na zkušební trati ve Velimi. Na jaře příštího roku pak České dráhy vyhlásí soutěž na nové vlaky.
Na trhu je jen několik výrobců, kteří se mohou o zakázku ucházet. Mezi ty největší patří Siemens, Bombardier, Alstrom, Škoda či Stadler. Podle ministerstva dopravy vítězná firma dodá nové vlaky zhruba dva roky po objednávce.
Peníze půjdou i do modernizace starých vlaků. Už včera České dráhy oznámily, že šumperská společnost Pars nova od roku 2010 do roku 2012 zmodernizuje 37 „motoráků„ za bezmála 700 milionů korun.
Nové vlaky původně měly jezdit již letos mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Do tendru se ale přihlásila jen jedna firma, která nabídla o osmdesát procent větší částku, než si dráhy představovaly. Na miliony za osm motorových vozů a šestiletý pronájem se tak bude zřejmě vypisovat nové výběrové řízení.
(Hospodářské noviny)
Vlaky staré čtyřicet let mají konečně zmizet z českých kolejí. Hned poté, co se stát a kraje dohodly na financování železniční dopravy na příštích deset let, oznámil šéf Českých drah (ČD) Petr Žaluda, že dráhy zahájí výměnu vlaků, která nemá v novodobé české historii obdoby. Od příštího roku chce dát každý rok na obnovu až osm miliard korun.
„Chceme za příštích sedm let snížit průměrné stáří vlaků ze současných třiceti na patnáct let,„ prohlásil generální ředitel ČD Petr Žaluda. Dráhy mají asi čtyři tisíce vagonů. Kde brát?
Splnit plán ale nebude jednoduché. Dráhy si proto stanovily první metu. Získat deset miliard na obnovu vlaků do roku 2015. EU během této doby nabídne čtyři miliardy, dalších šest musí dráhy našetřit. Ředitel Žaluda ale slibuje uspořit ještě nad rámec desetimiliardového balíku, aby se každoroční výdaj pohyboval od pěti do osmi miliard korun. „Ty peníze se pak budou vydávat na obnovu trvale,„ slíbil.
Dráhy chtějí investovat peníze z tržeb, prodeje majetku a z úvěrů, které si podnik vezme. Banky mají oblomit desetileté smlouvy na provozování dopravy, které dráhy uzavřou se státem a kraji. Ty podniku zaručují přísun 120 miliard korun v příštích deseti letech.
Je téměř jisté, že dráhy na peníze dosáhnou. Pardubický hejtman Radko Martínek (ČSSD), který smlouvu za regiony vyjednával, předpokládá, že si kraje objednají regionální dopravu právě u Českých drah. „České dráhy mají nejsilnější pozici,„ prohlásil. V osobní dopravě se ale drahám zatím příliš nedaří. Letos měly ztrátu 3,2 miliardy. Peníze musel nakonec zaplatit stát a právě kraje. Část musely také dráhy ušetřit.
Pryč s veterány Dráhy slibují obnovit jak rychlíky, tak regionální spoje. Obnova vlaků až dosud vázla. V devadesátých letech se zastavila, od roku 2003, kdy na ni šla miliarda korun, se ale částka postupně zvyšuje. Letos to bude zhruba 4,5 miliardy korun.
Vloni byla částka podobná. Díky ní zmizely třeba 40 let staré pantografy z okolí Prahy. Letos chtějí dráhy za peníze pořídit například 100 ojetých vagonů pro dálkovou dopravu, nakoupit nové „motoráky„ či příměstské vozy City Elefant.
Jaké nové vlaky vyjedou na české tratě v dalších letech, budou už v říjnu předvádět zástupcům krajů a ministerstva dopravy výrobci na zkušební trati ve Velimi. Na jaře příštího roku pak České dráhy vyhlásí soutěž na nové vlaky.
Na trhu je jen několik výrobců, kteří se mohou o zakázku ucházet. Mezi ty největší patří Siemens, Bombardier, Alstrom, Škoda či Stadler. Podle ministerstva dopravy vítězná firma dodá nové vlaky zhruba dva roky po objednávce.
Peníze půjdou i do modernizace starých vlaků. Už včera České dráhy oznámily, že šumperská společnost Pars nova od roku 2010 do roku 2012 zmodernizuje 37 „motoráků„ za bezmála 700 milionů korun.
Nové vlaky původně měly jezdit již letos mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Do tendru se ale přihlásila jen jedna firma, která nabídla o osmdesát procent větší částku, než si dráhy představovaly. Na miliony za osm motorových vozů a šestiletý pronájem se tak bude zřejmě vypisovat nové výběrové řízení.
(Hospodářské noviny)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/389095/
Nie sú ešte nejaké podklady na model toho vrútockého desira???
http://vlaky.net/upload/online/diskusia/375914-1s.jpg
http://vlaky.net/upload/online/diskusia/375914-1s.jpg
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/388258/










