Naše téma: soumrak „Béček“

10.3.2025 8:00 Mgr. Jiří Mazal

Naše téma: soumrak „Béček“

Dříve ikonické a všudypřítomné vozy východoněmecké a maďarské provenience, typické oddílovým uspořádáním a koženkovými lavicemi (v 2. třídě) či „babiččiným gaučem“ (v 1. třídě), z českých kolejí postupně mizí. Na Slovensku již nejsou v původní podobě turnusovány žádné. Věnujme proto těmto vozům menší ohlédnutí.

Do roku 1985 to byl jediný druh vozů 2. třídy dodávaných pro dálkové vlaky. Vagonky v NDR a Maďarsku jich tehdejším ČSD dodaly skoro 2 tisíce. Nyní jich v původním provedení (typ B249) s drobnými úpravami, jako je přečalounění sedaček z koženky na textilní potahy, zbývá provozních poslední sto a pouze 40 kusů je turnusově nasazeno, z toho polovina na letních sezónních vlacích do Polska. Zbývající „Béčka“ slouží už jen jako záloha ostatních plánovaných řad vozů nebo pro mimořádné posily vlaků, např. při přepravě sportovních fanoušků.   

Díky nákupu netrakčních jednotek InterJet a ComfortJet klesá počet starších osobních vozů. Během uplynulých pěti let v provozu klesl počet klasických „Béček“ o zhruba 140 vozů na současnou stovku. O 45 kusů klesl počet provozních vozů řady BDs a o 13 kusů také typ Bd upravený pro přepravu jízdních kol. Nové elektrické jednotky způsobily pokles u jiných starších typů vozů užívaných v regionální dopravě, v případě typu Bdt o zhruba 110 vozů a u typu Bdmtee (tzv. „Honeckery“) o 60 vozů.

Bývalé ČSD v letech 1964 až 1985 obdržely od vagónek v NDR a v Maďarsku více než 3 500 osobních vozů pro dálkovou dopravu konstrukčního řešení UIC-Y/B 70 v různých provedeních, především jako 2. třída, dále jako 1. třída, kombinované vozy 1. a 2. třídy nebo služebního a zavazadlového oddílu v kombinaci s oddíly 2. třídy, popřípadě jako vozy lehátkové, lůžkové a některá další provedení. Z uvedeného počtu vozů zbývá v provozním stavu bez zásadních modernizací posledních 275 kusů různého provedení a z toho je plánované pravidelné nasazení pro posledních zhruba 130 vozů. Část těchto výkonů je jen sezónní nebo představuje posilové vozy zařazené do vlaků jen v některé dny v týdnu. Zbývající provozní vozy slouží jako záložní v případě neplánované náhrady nebo pro mimořádné posílení souprav.

Vedle toho zůstávají v provozu v dálkových vlacích také vozy odpovídající základnímu typu UIC-Y/B 70, pro který je charakteristická délka vozu 24,5 metru, které prošly rozsáhlou modernizací. Kompletní výměnou interiéru a novým uspořádáním s velkoprostorovým oddílem nebo s různě velkými oddíly prošly během své životnosti např. vozy řady Bee.   

ZSSK již sice turnusově původní „Béčka“ nezařazují, ale s vozy typu UIC-Y/B 70 se lze setkat stále. Lůžkové a lehátkové vozy tohoto typu mají ve vlacích své nezastupitelné místo, zatímco u ČD již byly všechny vyřazeny.

Na závěr máme pro vás obvyklou otázku:

  • Jezdili jste/jezdíte rádi těmito vozy? Bude vám chybět možnost otevřeného okna a nerušeného výhledu do krajiny? Nebo jste naopak rádi, že tyto letité nepohodlné vozy bez klimatizace a v porovnání s moderním vozovým parkem neklidným chodem odchází konečně pryč?

Zdroje:

https://www.ceskedrahy.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/pocet-becek-dal-klesa-provoznich-zbyva-jen-stovka

Doprovodné fotografie: © České dráhy