Úzkorozchodné vzpomínky: Návštěva poslední fungující lesní dráhy v Evropě (1)

24.11.2009 8:00 Mgr. Jan Guzik

Úzkorozchodné vzpomínky: Návštěva poslední fungující lesní dráhy v Evropě (1)

Neodbytná myšlenka o cestě do Vişeu de Sus za účelem shlédnutí a fotografování Mocanity, poslední evropské fungující lesní dráhy, která dodnes dopravuje z údolí řeky Vişeu dřevo do velkého dřevařského podniku, nás (mne a mého druha na úzkorozchodných potulkách Ryśka Kozdraśe) sužovala už dávno.

Inspirací nám od počátku byly na internetu nalezené snímky a výpovědi lidí, kteří tam byli před námi.  
 
 
 
 
 
Trochu jsme se obávali o bezpečnost při cestě po Rumunsku, když zprávy na internetových fórech od lidí, kteří po oné zemi cestovali, byly – delikátně řečeno – rozmanité. Zvažovali jsme dvě možnosti: Jízdu pravidelným vlakem, který vozí dřevaře do práce a cestující do vyšších oblastí Marmarošských hor nebo účast na tzv. Fotowoche, To jsou několikadenní jízdy zvláštních vlaků s fotozastávkami, organizované Michaelem Schneebergerem prostřednictvím cestovní kanceláře Ecotours pro turisty ze (zejména) západní Evropy.
 
Program akce na www.wassertalbahn.ch - ZOBRAZ!
 
Po zvážení všech pro a proti jsme zvolili variantu druhou, byť byla mnohem dražší (cena byla kalkulována pro daleko majetnější klienty, než jsme my), zato zaručovala pořízení mnoha vydařených snímků. Koncem roku 2007 jsme si na internetové stránce švýcarských příznivců Mocanity přečetli oznámení o další akci, která měla proběhnout v únoru 2008. Po krátké poradě jsme se na ni přihlásili.
 
Ceník akce na www.wassertalbahn.ch - ZOBRAZ!
 
Nadešel den 21.2.2008. Večer jsme Ryśkem nasedli do rychlíku do Budapešti, kde jsme přesedali do následujícího vlaku směr Bukurešť. Měli jsme v úmyslu dojet jím do Aradu, ale spalo se nám tak dobře, že jsme Arad přejeli a vystoupili (ráno 22.2.) teprve ve stanici Timişoara. V tom městě jsme pak strávili celý den, protože další vlak, v tomto případě rapid (spěšný) Timişoara – Sighetu Marmatei, odjížděl až večer. Čas jsme si krátili prohlídkou města a když se začalo stmívat, uchýlili jsme se do nádražní čekárny, kde jsme vyčkávali přistavení soupravy. Ona místnost včetně svého lidského „obsahu” byla v průměru každou půlhodinu kontrolována pracovníky bezpečnostní agentury, kteří bez milosti vykazovali osoby bez platného jízdního dokladu.
 
Dva úzkorozchodní přátelé, Ryśek a Janek, při jiné akci v Rumunsku © Jan Guzik 
 
Mezi tím si Ryśek koupil jízdenku a já si vyzvedl ke své FIPce bezplatnou místenku. Rapid byl sestaven ze starých, ale čistých vozů 2. třídy. Jízda proběhla bez nějakých problémů, trápilo nás jen nadměrné teplo. Vytápění vozu (podobně jako ve starých polských „pantografech“) mělo jen dva stupně ovládání, nula a plný výkon..V našem případě to byl ten případ druhý a ve voze bylo dobře přes 30o C. Rumunští spolucestující, přistupující do našeho oddílu, tím nebyli zaskočeni, o čemž svědčil „cestovní úbor” většiny z nich. Teplá bunda putovala okamžitě na věšák a pod ní se objevilo tričko, v němž pak jeli dál. Cestovní soupravu doplňovala jedenapůllitrová láhev minerálky, která organismu umožňovala snášet tropické klima v oddíle.
 
Významné body našeho putování na mapě sítě CFR z www.bueker.net - ZOBRAZ
 
Cestou se spolucestující pokoušeli navázat s námi kontakt, ale z důvodu jazykové bariéry jsme vyměnili jen několik anglických či německých slov, když někdo z nich znal něco z oněch jazyků. Během jízdy procházelo vlakem plno prodejců nabízejících poživatiny či drobné průmyslové výrobky. Tak jsme před polednem dne 23.2. dorazili do Vişeu de Jos, kde nás i s dalšími účastníky akce vyzvedl Michael Schneeberger a odvezl nás do Vişeu de Sus. Asi třicetičlenná skupina se skládala z Němců, Švýcarů, Angličanů, jednoho Pákistánce a nás. Po příjezdu na místo jsme byli po několika osobách rozmístěni v malých pensionech. My dva jsme se spolu se švýcarskými manžely Marcelem a Helenou Hausheerovými ocitli v pensionu Alina, ležícím na samém konci Vişeu de Sus, až při samotné úzkorozchodce.
 
Pension "Alina" (24.2.2008) © Jan Guzik
 
Stavba této lesní železnice (Caile Ferate Forestiere - CFF), nazývané Mocanita, byla v údolí řeky Vişeu (tehdy zvané Vasser), nacházející se v pohoří Maramureş na severu Rumunska poblíž hranice s Ukrajinou, zahájena roku 1932. V souladu s někdejšími rakousko-uherskými normami byl zvolen rozchod 760 mm. Stavba hlavní trati, vedoucí od pily ve Vişeu de Sus na 40 km vzdálené nákladiště Stevioara, byla dokončena roku 1934. Mezi stanicemi Bardau i Botizu, v úseku mezi 22. a 23. kilometrem trati, byly ve skalách proraženy tři tunely. Po 2. světové válce, v letech 1947 až 1948, byla trať prodloužena do osady Coman a dosáhla délky 47 km. Na počátku 50. let byla ze stanice Novat, ležící na 9. kilometru, postavena odbočná větev do doliny Valea Novatului o délce 10 km, ukončená ve stanici Ripi.
 
Schéma sítě CFF Vişeu de Sus - ZOBRAZ ve formátu PDF!
 
Roku 2001 byla trať prakticky zničena povodní, koleje byly odplaveny na více než třiceti úsecích. Díky aktivitě firmy RG Holz Company a švýcarskému kapitálu byla ještě v témže roce úzkorozchodka obnovena. V následujícím období, t.j. v letech 2001 – 2003, provoz na ní zajišťovali dva dopravci – státní CFF a soukromá společnost RG Holz Company. Od roku 2004 dopravu provozuje už jen firma druhá, byť pod „vývěsním štítem” CFF. Onoho roku také začaly po trati jezdit pravidelné turistické vlaky, nejdříve z Vişeu de Sus do 31,2 km vzdálené stanice Faina, v současnosti jen do stanice Paltin v km, 21,5, Vzhledem k tomu, že v údolí řeky Vişeu neexistuje silniční síť, úzkorozchodná dráha je prakticky jedinou možností dopravy do osad v horní části doliny.
 
Zvláštní vlak křižuje ve stanici Faina s pravidelným "automotorem" (25.2.2008) © Jan Guzik
 
V den našeho příjezdu do Vişeu de Sus organizátoři uspořádali společnou slavnostní večeři, při níž nám Michael Schneeberger předestřel plán dění v nadcházejících dnech. Každodenně jsme se po snídani setkali na stanici CFF, odkud jsme vyjížděli nahoru do údolí. Před námi z Vişeu odjížděly pracovní vlaky, směřující na nákladiště dřeva v horní části tratě, kolejové minibusy (Ford Transit i jiné) a také tzv. automotor. Automobily jsou pro jízdu po kolejích opatřeny v přední části dvounápravovým podvozkem, zatímco zadní hnaná náprava je osazena železničními koly. Každé z vozidel má šroubový zvedák, umožňující jeho otočení pro změnu směru jízdy.
 
Změna směru jízdy drezíny Ford Transit (25.2.2008) © Jan Guzik
 
Onen automotor je starý motorový vůz, sloužící jak k přepravě osob, tak k tažení vagónů se dřevem. Zajímavé je, že tento vůz má stanoviště jen na jedné straně a při jízdě „zadkem napřed“ se strojvedoucí vykláněl z okna, aby viděl na projížděný úsek. A že výhled neměl, to se také stávalo. Za zmínku stojí i technický stav vozidel. Kromě parních lokomotiv, jejichž kondici je možno označit jako dobrou (nakonec jde o tlakové zařízení, které podléhá příslušným zkouškám a přejímkám), jsou vozidla velice poničená. Zejména vagónky pro dopravu dřeva nevykazují prakticky žádné známky technické údržby. Standardem například je použití podvozků s kluznými ložisky bez vík maznic, díky čemuž je možno nahlédnout dovnitř. Ložiska jsou mazána zřídka a v maznicích se místo tuku nejčastěji nachází voda z padajícího deště či sněhu. Za toho stavu věcí patří ke každodenním jevům vykolejení vagónů.
 
Nakolejování osobního vozu, který vykolejil v areálu RG Holz Company ve Vişeu de Sus (24.2.2008) © Jan Guzik
 
První vykolejení jsme zažili ještě před opuštěním areálu společnosti RG Holz. Poškození pojezdu se ukázalo být natolik závažným, že vagón bylo nezbytné ze soupravy vyřadit. Následovala ještě vykolejení další, byť – vzhledem k nevelké rychlosti vlaku – nikoliv závažná. To vše pospolu tvořilo neopakovatelné klima našich jízd. Dne 24.2. jsme se poprvé vydali nahoru údolím řeky Vişeu. Onoho dne vlak vedený strojem 764-421 Elvetia dosáhl stanice Novicior v km 20,6. Nazítří nás čekala jízda do nejzazšího cíle naší akce, stanice Valea Babei v km 38,3, a vlak vedla pro změnu lokomotiva 764-211 Mariuta. A jak to vše dopadlo, to se dovíte příště.
 
Lokomotiva 764-211 "Mariuta" na fotozastávce Fabrica Trei (25.2.2008) © Jan Guzik
Prameny a odkazy:

Titulní snímek: Fotozastávka Fabrica Trei (24.2.2008) © Jan Guzik

(Přeložil a mapkami i ilustračními obrázky doplnil: PhDr. Zbyněk Zlinský)

Galéria

Súvisiace odkazy