Múzeu dopravy hrozí zbúranie

28.10.2005 9:59 -po- Zdroj: PRAVDA

Múzeu dopravy hrozí zbúranie

Storočný Sklad II, ktorý je súčasťou Múzea dopravy, plánuje investor v rámci prestavby Predstaničného námestia zbúrať. A to napriek tomu, že je spolu s troma ďalšími objektmi národnou kultúrnou pamiatkou. Aj keď to pamiatkari odmietajú, investor už získal súhlas vlastníka skladu a hlavného mesta.

Firma I. P. R. Slovakia, ktorá s projektom prestavby prišla, v pôvodnom návrhu zničenie tohto objektu nespomínala.
"Len čo sa však projekt schválil, zmenila názor. Halu vraj treba zbúrať, aby sa uvoľnilo miesto pre dočasnú cestu k stavbe," priblížil včera Karol Pavlu, zastupujúci sponzora múzea. To vzniklo pred šiestimi rokmi a patrí k najvyhľadávanejším múzeám na Slovensku. Ročne si jeho expozíciu príde pozrieť asi 30- až 40-tisíc návštevníkov.
Podľa predsedu Veterán klubu Bratislava Ivana Ďurannu investor hľadá spôsob, ako pamiatkarov obísť. Po tom, čo zbúranie odmietol primátor, súhlasili so zámerom Železnice SR, ktorým múzeum patrí, a vlani aj oddelenie územného rozvoja mesta. V auguste 2005 už magistrátna komisia územného plánovania primátorovi odporučila, aby s ministerstvom kultúry rokoval o vyňatí skladu zo zoznamu pamiatok.

Pôvodný návrh investora pritom bol, aby sa prístupová cesta k stavbe viedla pod budovou skladu. Dnes tvrdí, že by stavba tohto tunela bola príliš nákladná. Odporcovia zbúrania skladu sú presvedčení, že investor bude aj naďalej pokračovať vo vyvíjaní tlaku na pamiatkarov. Domnievajú sa, že cieľom nie je len zbúrať sklad kvôli dočasnej ceste, ako skôr zámer postaviť potom na jeho mieste nový objekt.

Pravda o stanovisko požiadala aj firmu I. P. R. Slovakia, ktorá by s prestavbou hlavnej stanice a okolia mala začať už na budúci rok, zatiaľ však nedostala územné rozhodnutie. "K tomuto problému sa zatiaľ nebudeme vyjadrovať,"odpovedala hovorkyňa spoločnosti Izabela Nagyová.

Súvisiace odkazy