Fórum - Infraštruktúra - Koridory a vysokorychlostní tratě

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

» Návrat na prehľad tém

» Jirka_p Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 272 12.2.2005 21:54
 
Koridory a vysokorychlostní tratě
Železničné koridory TEN (TransEuropean Network) na území SR:
IV. Szob - Štúrovo - Bratislava - Kúty - Břeclav
V. Kittsee - Bratislava - Žilina - Košice - Čierna n/Tisou - Čop
VI. Žilina - Čadca - Skalité - Zwardoń
IX. Hidasnémeti - Košice - Prešov - Plaveč - Muszyna

Práce na nich síce slimačím tempom, ale predsa-len postupujú, a tie sú námetom tejto diskusie ...
Dopravne stavby Reming Consult a.s.
_________________________________________________

Železniční koridory na území ČR:
I. st.hr. Německa - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - st.hr. Rakouska
II. st. hr. Rakouska - Břeclav - Hodonín - Přerov - Ostrava - Petrovice u Karviné - st. hr. Polska
III. Cheb st.hr. - Mariánské Lázně - Plzeň - Beroun - Praha - Česká Třebová - Přerov - Ostrava - Bohumín - st. hr. Slovenska
IV. st. hr. Německa - Děčín - Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště - st. hr. Rakouska

Železniční koridory (eStav.cz)
Železniční koridory
Železniční koridory ČR

Príspevky: 10 699     Stránky: » / 1070     Výpis:    

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

» J0HnZ Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 900 24.7.2014 13:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koridory a vysokorychlostní tratě

362.001: Nedostatočná zábrzdná vzdialenosť.

» 362.001 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
FILMÁR
Príspevky: 9 671 24.7.2014 13:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koridory a vysokorychlostní tratě

Čo je NZV?

» J0HnZ Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 900 24.7.2014 13:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koridory a vysokorychlostní tratě

362.001:
Kódovať privolávačku medzikružím asi nie je úplne kóšer. Čo ak bude na NZV? Prepínanie by bolo asi leda tlačítkom u fíru, ale to asi nie je problém, keď sa mu verí na prepínanie VZ5/VZ7...

Indusi u nás zaviesť nemôžeš, nedostaneš naň hodnotenie bezpečnosti. Ten systém (konkrétne teda rozhranie traťovina - mobilka) totiž nie je bezpečný (v zmysle SIL4) a tam, kde sa používa, sa používa len z historických dôvodov...

Manuál vznikol na Mireli ako obezlička na riešenie miest, kde na jednej strane Mirel neumožní jazdu plnou rýchlosťou, a na druhej nie je vôľa konštruovať podľa toho jazdné doby (prípadne to riešiť nejak inak). A to tak, že to bolo, ako inak, hodené na rušňovodiča. Ukážkové príklady:
- Posledný oddiel AB dlhší ako 1000m (také čosi je myslím napr. v Košiciach od Kysaku) spojený s jazdou odbočkou, alebo zastavením na NZV = nutné prekopať celý autoblok.
- Zastávka v poslednom oddieli (alebo pred strelnicou) spojená s jazdou odbočkou alebo zastavením na NZV = prakticky neriešiteľné
- Oddiel cez stanicu (vchodové - odchodové) výrazne dlhší než 1000m a snaha udržať sled vlakov = tam je to teda na fírovi, keď sa na to vykašle a bude brzdiť, tak mu to nikto za zlé mať nemôže, predsalen ide o jeho krk

Suma sumárum, časť toho by možno vyriešilo ponechanie manuálu len proti medzikružiu, ale ešte tam ostáva tá NZV, ktorá to tam dosť kurví, ale ktorá sa zároveň s nasadzovaním štíhlych výhybiek značne rozmáha...

Ondro: Lenže tých pár € ušetrí jedna zložka a problém má iná zložka. A vo vo vo tom to je. A to EÚ chce tú železnicu ešte viac fragmentovať...

iron999: Až sa vymyslí bezpečný (v zmysle SIL4) spôsob merania adhézie, tak bude mobilka prispôsobovať krivky aj tomu jak moc sa to kĺže. Do tej doby tam proste rezerva musí byť. Zabezpečovacie zariadenie je z princípu reštriktívne, takže po ňom nemožno chcieť aby jednak zabezpečovalo a druhak neobmedzovalo.

» iron999 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 891 24.7.2014 12:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koridory a vysokorychlostní tratě

362.001 : pravdu vravíš. Aj keď teda zas 80 proti stoj snáď nikto nedriape, myslím že každý z nás to chytá už pri predzvesti, hlavne v neprehľadnejších úsekoch a podobné pomery. Minimálne proti medzikružiu by som manuál ponechal, za súčasného stavu, pretože keď viem, že mám vlak dobre obrzdený, tak aj viem, kde mám začať brzdiť aby som mal pri návestidle zníženú rýchlosť. Teda pokiaľ by to nebolo tak zasľučkované, ako píšeš, potom by samozrejme manuál potrebný nebol. Toto mi práve u ETCS lezie na nervy, že mám pred sebou návestidlo, ktoré je ešte pomaly 100 -200m predo mnou, ale krivka ma už núti mať zníženú rýchlosť (opäť nehovorím o návesti stoj).

A keby to bolo s tým kódovaním ako píšeš, tak by sme sa čosi nabrzdili na tých 30-40, keďže prenos vypadáva snáď všade a NIKTO nemá záujem to riešiť. Potom, vplyvom tých meškaní by sa snáď zobudili. Lenže ono je ľahšie alibisticky povedať, že však vieš, ako sa máš správať, keď ti vypadne kódovanie a je vybavené.» Ondro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 180 24.7.2014 11:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koridory a vysokorychlostní tratě

362.001 "A teda mám za to, že chyba nie je v Mireli, LS ani autobloku ale v našom slovenskom poňatí situácie a jeho významu."

No, myslim, ze si presne trafil klinec po hlavicke. Ono to tak je nielen na zeleznici.
My mame v povahe so vsetkym vybabrat, pravidla obicyklovat, zaviest 1000 vynimiek. Mozno sa tym par korun usetri (sorry par euro), ale v konecnom dosledku to postavi cely system na hlavu.

Bohuzial, s dopatlavanim vynimiek do nejakeho rozumneho konceptu sa stretavam aj u zeleznic od Marcheggu po Bregenz a potom sa v tom chaose ani diva svina nevyzna. Usetri sa opat zopar euro (no dobre, par tisic), ale komplikacie, co to sposobi, su take velke, ze naklady na ludsku pracu daleko prevysia usetrenu sumu za hardware....

Co narobis, ludska mentalita je taka, usetrime 5 korun na dacom, co nas v dosledku rozhodnutia stoji dalsich 500 korun za pracu.

Moja laicka mienka k zab. zar. Ziadne vynimky a system pouzivat tak ako sa ma.
A budovat jeden, ale dosledne. Inak je to cele zle. (Skoda, ze to nechape management.... Oni vidia iba usetrenych par euro.)

» 362.001 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
FILMÁR
Príspevky: 9 671 24.7.2014 10:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koridory a vysokorychlostní tratě

A ešte dačo poviem.. teraz síce pôjdem proti sebe, ale predsa.. ono ani teraz to nie je vymyslené zle, len..
Bavme sa tak.. čo hrozné by sa stalo, keby Mirel nepoznal funkciu manuál?
Návestidlo má byť postavené. bodka. Načo sa kde plašiť? Ak je na stoj, tak nech si to zdôvodňuje výpravca.. len my rušňovodiči sa potrebujeme šarpať a zachraňovať aj to, čo sme nepokazili, nuž práskneme tam bez rozmyslu manuál, driapeme 80-kou proti stoj a do poslednej chvíle s rukou na brzdiči čakáme, či nepostaví. A preto tvrdím, že manuál bola zbytočná barlička, ktorou, hoc si to nechcem priznať, škodíme sebe a pomáhame iným. Ak by tam nebol vôbec, zvykli by sme si.
A potom.. cieľová rýchlosť nula, resp. tých 20.. aby sme sa mohli dotiahnuť k návestidlu, ak by bolo ďalej.. aký problém? Žiadny. Pred červeným návestidlom, hoc aj na AB treba beztak vždy zastať. Až po zastavení by sa dal odentrovať manuál a rýchlosť by skočila na tých 40 povedzme. žeby to brzdilo dopravu pri privolávačke, lebo by bolo pred ňou treba zastať? No a? Tak zastanem. Privolávačka je snáď neštandarný stav.. nemá bežne čo svietiť. Tak minúta hore-dolu.
Tretia vec strata kódu.. ak by vypadol, automaticky by modelovalo krivku a znižovalo rýchlosť na nejakých cieľových 30-40 povedzme. Pri prechode na nekódovanú trať by som potvrdil "zmenu levelu" podobne ako na ETCS, resp. Mirel by mal doplnený pre tento prípad ešte nejaký ďalší režim prepnuteľný za jazdy. Výsledok..? Ak by som šiel po trati Košice-Žilina, tak by som si dal kódovací mód a viac sa nestaral.. ak by som meškal 15 minut z titulu, že tu vypadáva prenos, tam vypadáva.. no a? Aspoň by bol dôvod to dať konečne zo strany ŽSR do poriadku. Teraz na to dlhodobo dlabú. A zaslučkovať by museli všetko. Aj ten nešťastný Poprad, Kysak..

Ide mi celým tým skrátka o to, že hoc všeobecne na LS Mirel nadávate, že je moc deravý, on je deravý len preto, že my Slováci máme takú divnú mentalitu, ak dačo nefunguje poriadne, nuž hľadáme pomocné barličky, aby sme pomohli zaukryť to, čo nefunguje. Miesto toho by bolo normálne urobiť Mirel prísny, nekompromisný a skrz "zbytočné" meškania vznikajúce pri nedostatkoch v kódovaní a návestení tlačiť na ŽSR, nech tento stav zlepšia.
A teda mám za to, že chyba nie je v Mireli, LS ani autobloku ale v našom slovenskom poňatí situácie a jeho významu.

» 362.001 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
FILMÁR
Príspevky: 9 671 24.7.2014 10:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koridory a vysokorychlostní tratě

J0HnZ: Jasné, logicky takéto káblové kódovanie by šlo skôr dokopy len s návestidlami s absolútnym významom návesti stoj. Ono navyše ak by sa kódovalo kábelovými slučkami od predzvesti po návestidlo, malo by to niekoľko prínosov.. jednak by sa dal zaslučkovať úsek dlhý presne na zábrzdnú vzdialenosť, teda funkcia brzdnej krivky by nadobudla zmysel, potom by cieľová rýchlosť proti stoj mohla byť nie 40 km/h ale nula, s tým, že na privolávačku by kóder pustil frekvenciu pre medzikružie, v prípade akejkolvek inej poruchy by rušňovodič po zastavení prepol VZ do polohy "výluka" a pokračoval za červené návestidlo. Ale skrátka, tým, žeby sa privolávačka zakódovala trebárs tým medzikružím, už by cieľova rýchlosť oproti stoj mohla byť nula a bolo by to bezpečnejšie ako teraz.
Na takýchto tratiach by sa dajme tomu zakázalo používať funkciu "manuál", každé použitie by sa muselo zdôvodniť.
A zaraz by sme mali inak blbého Mirelu už aspoň aký-taký zabezpečovač.

Abo potom iná možnosť, úplne upustiť od LS a prejsť na niečo relatívne jednoduché a primitívne, niečo na typ indusi, resp. PZB a narafať to na čo najviac tratí, vrátane tých vedľajších..

» J0HnZ Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 900 24.7.2014 3:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koridory a vysokorychlostní tratě

PetoN: Dodatočné kódovanie by sa prípadne týkalo len AH a možno by stačil aj len úsek od predzvesti po návestidlo. Predsalen na slučke bude asi vznikať kód rýchlejšie ako pri prenose cez koľajnice. Prevádzkovať autoblok s počítačmi náprav tu (dúfam!) nikto nechce...

362.001: Tak také riešenie by bolo asi možné (aj keď asi nie cestou počtu náprav, ten niet odkiaľ bezpečne zistiť, ale cestou toho, že keď začne do úseku napočítavať nápravy, potom nejaký čas, povedzme 20 sekúnd nenapočítam nič, a potom zasa napočítam nejakú nápravu) , ale otázka znie zasa, či to má význam ak to má byť dočasné, a či to zasa ako investícia (ktorá by sa mala vrátiť) neoddiali zavedenie rozumnejšieho VZ než LS...

» Inovec Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 464 23.7.2014 21:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koridory a vysokorychlostní tratě

...
RE: Koridory a vysokorychlostní tratě

» Inovec Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 464 23.7.2014 21:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koridory a vysokorychlostní tratě

1.Bytča.
A to je už na dnes všetko.

» Pridaj príspevok k témeKniha Desaťročie VLAKY.NET


TOPlist