Bratislava hlavná stanica a jej budúcnosť...
1. staničná budova (súčasné sídlo GR Žel.polície na Šancovej ul. č. 1) bola postavená v r. 1848 ako koncová pre trať Ba - Gänserndorf - Wien (Ba - Břeclav: 110 [ZCP 126]), zakrátko po dobudovaní trate Budapest - Štúrovo - Ba (130 [ZCP 120]) bola postavená i 2. budova, používaná až do súčasnosti. 3. budova "Sklenník" bola sprevádzkovaná v r. 1988 ako prístavba 2. budovy - jej dni sú však spočítané - bude zlikvidovaná pri 2-ročnej rekonštrukcii Predstaničného námestia, kt. by sa v súčasnosti (X/2006) mala začať. V r. 1883 vzniklo spojenie do žst. Bra-Rača (120 [ZCP 125,127]), kde bolo napojené na trať do Žiliny, a poslednou zapojenou traťou je od r. 1962 trať zo žst. Ba-Nové Mesto (132 [ZCP 127]).
Zo začiatku bola v stanici vykonávaná i na-/vy-kládka nákladných vozňov (existoval tu aj "vínovod" a nákladná lanovka z "Patrónky" - továrne na náboje v rovnomennej časti mesta), postupný nárast osobnej dopravy ju však úplne vytlačil do iných staníc. Tomu súčasnému už kapacita koľajiska nepostačuje, čo sa prejavuje pri každej nepravidelnosti "dominovým efektom" v meškaní vlakov, hoci by stačilo tak málo: viac vlakov presunúť k nástupištiam žst. Ba-Nové Mesto a Ba-Petržalka, ktoré po väčšinu dňa zívajú prázdnotou. Problémy spôsobujúce (i keď už len) prechádzajúce nákladné vlaky by mal vyriešiť tunel z Lamača popod vrch Kamzík na Briežky, avšak pre jeho finančnú náročnosť je jeho skorá realizácia nepravdepodobná.
Rušňové depo ako súčasť odstavného koľajiska bolo vybudované až po likvidácii toho pôvodného, ktoré sa nachádzalo v priestore súčasných nástupíšť 3 - 5.
Ďalšie informácie: http://www.rail.sk/arp/slovakia/zst/132068.htm .
(Addams)
Samostatné diskusie o niektorých staniciach:
Bratislavský železničný uzol
Bratislava Filiálka
Bratislava - Nové Mesto
Stanica konskej železnice
Wien - Bratislava a železnice medzi nimi
Ďalšie odkazy:
http://www.rail.sk/arp/slovakia/zst/132068.htm
http://www.iprslovakia.sk/slovak/projekty/06.html
Zdroj: TASR
Aktivisti z občianskeho združenia Bratislava Otvorene sú proti prestavbe Hlavnej stanice a Predstaničného námestia v Bratislave v takej podobe, akej ju navrhuje investor projektu I.P.R. Slovakia.
"Sme za rekonštrukciu Predstaničného námestia, ale nie v takom megalomanskom projekte. Vieme si predstaviť premenu stanice v inej podobe, ktorá by zlepšila komfort pre cestujúcu verejnosť a nelikvidovala takmer osemsto stromov," povedala pre TASR Ľubica Trubíniová z OZ. Proti prestavbe Hlavnej stanice sa vyjadrili aj viacerí občania na verejnom zhromaždení Starého Mesta, pričom kritizovali zníženie zelene, zbúranie kultúrnej pamiatky železničného skladu a vznik nákupného centra.
Podľa starostu Starého Mesta Andreja Petreka je projekt prestavby Hlavnej stanice jeden z najlepších v Bratislave. Je však tiež presvedčený, že nikdy nie je neskoro, aby si investor osvojil niektoré námety od občanov.
Investor bude pokračovať v projekte aj napriek nevôli ochranárov a občanov. "Rešpektujeme názor verejnosti, ale myslíme si, že vzorka obyvateľov na verejnom prerokovaní nie je reprezentatívna a neodráža názory všetkých obyvateľov hlavného mesta, respektíve Slovenska," povedal pre TASR konateľ spoločnosti I.P.R. Slovakia Igor Ballo. Podľa prieskumu z roku 2004 sa z 1000 opýtaných väčšina vyjadrila kladne pri otázke, ako sa im páči predkladaný návrh. Z návrhov občanov sa mu vidí ako dobrý nápad myšlienka cyklotrasy, ktorú sa budú snažiť zapracovať do projektu. Jeho príprava prebieha už šiesty rok.
Za takmer sedem miliárd korún chce investor vybudovať novú železničnú stanicu a postaviť obchodné centrum, dve administratívne budovy a hotel. Počíta sa s novým dopravným napojením z Pražskej ulice a s novou komunikáciou smerom na Šancovú a mimoúrovňovým podjazdom na Štefanovičovu ulicu. Terminál mestskej hromadnej dopravy bude umiestnený pod železničnou stanicou, a otočka električiek ešte o poschodie nižšie pod ním.
www.dnes.atlas.sk
Vo veci sa začalo trestné stíhanie pre prečin poškodzovania cudzej veci.
Lanovku postavili pre potrebu skladníkov, keďže obslužná cestná komunikácia je cca 8m nad úrovňou terénu depa (depo je postavené vo svahu Malých karpát). Lanovka prekonáva uvedený výškový rozdiel po dráhe cca 13m. Rozchod koľají je 600mm a ako bezpečnostný mechanizmus pri pretrhnutí lana je medzi koľajami ozubený pás, do ktorého by po pretrhnutí lana zapadla západka na vozni. Strojovňa – navijak je v hornej nakladacej rampe. Na nakládku a vykládku ťažších bremien slúžia otočné žeriavy s nosnosťou 1000 kg. V poslednom čase po vybudovaní okružnej cestnej komunikácie priamo do depa lanovka stratila svoj význam a pravdepodobne ju čaká zánik.
(clanok aj s fotkami: http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2006052901 )
v uplynulych dnoch sa instalovali zabradlia a skla na vchodoch na nastupiste
sietky ako izolacia od stresneho plechu
instalacia gumovych prejazdov STRAIL a budovanie zamkovej dlazby medi gumovinou a nastupistom.
sypanie malickeho strku medzi kolajami
nastupiste ma byt hotove 18. decembra v pondelok na konci smeny a este som nezistil, ci ho otvoria 19-teho alebo este 18-teho vecer
par fotiek zo vcera, a o par hodin aj par fotiek z dneska
Asi to chce peticiu ...