Historická vozidla v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
V souvislosti s diskusí k aktualitě "Pod vrcholkami Bielych Karpát" mne napadlo, že zde chybí prostor pro výměnu poznatků o momentálním stavu nejen parních lokomotiv, ale i ostatních historických vozidel v Čechách a na Moravě.
Na snímcích jsou někteří zástupci historických řad:
1. 02.10.04 - Hradec Králové hl.n.: "šlechtična" 475.101 v čele odjíždějícícho zvláštního vlaku do Slatiňan k oslavám výročí chrudimských lokálek
2. 11.10.03 - Šumperk: "Sergej" 781.529-3 DKV Č.Třebová na oslavách 130 let trati Šternberk - Dolní Lipka
3. 02.10.04 - Chrudim: "Hurvínek" M 131.1228 jako zvl. vlak Slatiňany - Chrudim-město při oslavách výročí chrudimských lokálek
V rámci oslavy 80 let od vyrobení parní lokomotivy řady 354.195 totiž vypraví zvláštní parní vlak jedoucí z ústeckého hlavního nádraží přes Děčín západ do horské obce Telnice a zpět. Supící souprava poveze nejen děti na telnickou vánoční besídku, ale také klienty ústeckých Ústavů sociální péče, kteří si společně prožijí znovuzrození parní lokomotivy něžně přezdívané Všudybylka.
„V čele vlaku bude nově zprovozněná parní lokomotiva řady 354.195, která téměř dvacet let stála na pomníku v areálu ČD v ústeckých Předlicích,“ pochlubil se Právu jeden z organizátorů této originální akce, Bohumil Krivý.
Na postrku soupravy pak pojede neméně zajímavá legenda motorového provozu padesátých let minulého století, motorový vůz řady 830.154.
Regionální mutace | Právo - Střední Čechy; 17.12.2005
Mimochodem: všiml jsem si v řadě článků o železnici, že jejich autoři ve snaze zapůsobit "odborným" dojmem užívají nesprávně termínu řada. Bohužel lze toto pochybení najít i na stránkách internetových či tištěných, které jsou určeny poučené či přímo odborné veřejnosti (třeba Zájmy strojvůdce).
viz http://www.mu.letohrad.cz/Aktuality/texty/mikulas.htm
Ve statistice na Stránkách Přátel Železnic je o jejích dalších osudech tato zmínka: "v roce 1994 snad ještě ve Smiřicích (na ND), pak údajně Mochov (ještě v roce 1995) - ale koncem roku 2000 viděna v Nymburce". Nápis na lokomotivě potvrzuje, že byla spravována členy nymburské Společnosti železniční. Později se dostala do Hradce Králové, kde měla sloužit jako zásobárna náhradních dílů pro tehdy ještě provozní sesterskou lokomotivu 464.008, která naposledy vyjela 31.5.2003.
Ví někdo o této lokomotivě další podrobnosti, zejména její (třeba jen pravděpodobnou) dislokaci na Slovensku?
Přikládám její fotografie ze 30.10.2005:
Poté bude motoráček vozit všechny zájemce o starou železniční techniku v 9.30 ze Ždírce do Chotěboře, v 10 hodin z Chotěboře do Ždírce a v 10.50 znovu ze Ždírce do Chotěboře. V případě zájmu se pak v Chotěboři uskuteční ještě jedna kratší projížďka. V 11.40 se vlak vydá na zpáteční cestu do Havlíčkova Brodu. Motoráček přepraví jízdní kola a zastaví na všech zastávkách na trase. Ve vlaku bude řazen vůz s prodejem občerstvení a upomínkových předmětů. Jízdenky na historický motoráček cestující zakoupí výhradně ve vlaku.
(Právo)
by si nemohla zistiť?
Z osemdesiatych rokov mám zoznam jázd niektorých Leopoldovských 556 a sergejov.
(...) Komarek dojel ve zdraví na trajleru do Českých Velenic a hned ráno byl zvážen a prohlédnut. Ono to ale nebylo tak úplně jednoduché. Dejme slovo Ing. Jiřímu Sedláčkovi z firmy ŽOS České Velenice.
Komarek skutečně zdárně absolvoval cestu po silnici v noci z 25. na 26. května. Očekávaný problém s úzkým podjezdem byl vyřešen předem tak, že z vleku ho SKANSKA dvěma jeřáby opatrně vyložila na nákladovém nádraží žst. České Velenice, kde byl s největší opatrností „posazen“ na koleje a neméně šetrně přeposunován přes gmündské zhlaví do dílen.
Jak se daří KOMARKOVI dnes, zeptali jsme se pana Sedláčka.
K dnešnímu dni je do značné míry demontován, kotel je vytažen a rovněž rozmontován. KOMAREK má kotel, který je trochu jiného charakteru, než mívají parní lokomotivy. Je stojatý, topeniště je tzv. plamenec s vloženými varnými trubkami a v odtahovém komíně je z několika trubek stočený přehřívač.
Nejdřív jsme vůz vyvázali a udělali jsme předběžný rozpis. Je zajímavé, že některé součástky jsou velmi zachovalé, jiné budou vyžadovat menší či větší opravu. O tom ale bude (pozn. red.: právě v době, kdy toto číslo Železničáře budete číst) porada s Ing. Zeithammerem z Národního technického muzea a na té se rozhodne, jak dál.
Lze říci, že se do rozpočtu, který připravily ŽOS České Velenice, tzv. vejdete?
Myslím, že ano. Nadace by byla ovšem ráda, kdyby to mohla být částka nižší. Zatím se to nedá přesně říci.
Musíte mít pořád na zřeteli, že po opravě bude – i když ne pravidelně – takříkajíc v běžném provozu.
Musí natolik vyhovovat, aby mu mohl Drážní úřad udělit Průkaz způsobilosti jednak kotle a jednak vozidla jako celku.
Na jakou dobu tento průkaz platí?
Většinou do příští prohlídky a zkoušky, a ty jsou u těchto strojů po šesti letech. Pokud kotel opět obstojí, doba platnosti průkazu se prodlouží.
Půjde tak starý kotel opravit?
Původní „námět na scénář“ počítal s novým kotlem, ale já zatím ten názor nesdílím. Až na přehřívač, který je prakticky rozpadlý, nevypadá kotel nijak zle. Koroze tam sice pracovala, ale zdá se, že po zevrubné prohlídce bychom se mohli pokusit ho použít. Ale to je zatím otevřená otázka. Problém je také v tom, že od tohoto kotle nemáme žádné doklady, jen štítek. Nejsou dostupné ani žádné záznamy o prohlídkách. Certifikát nebo kotlovou knihu má možná někdo doma vystavené jako relikvie…
Možná by vám mohl pomoci některý z našich čtenářů…
Nám by stačila kopie, my nepotřebujeme originál, ale chybí nám ty údaje. Kdyby nám tu kopii mohl někdo poskytnout, v krajním případě třeba i anonymně, moc by nám pomohl.
S jakým provozním tlakem se u KOMARKA počítalo?
Podle štítku 13 barů, což je poměrně dost. Moderní lokomotivy vysokých výkonů neměly o mnoho víc: 556.0 měla 18 barů, rudý ďábel, 476.0, 20 barů.
Kdy se dá předpokládat ukončení opravy?
To záleží na tom, zda budeme moci použít stávající opravený kotel. V každém případě to však bude dříve než nedávno v některých médiích publikovaná chybná informace (konec roku 2006).
(Železničář 24/2005)
ad Čmoudík:
Na rozdíl od pracovníků NTM máš pravdu - trochu jsem googlil a našel na stránkách Ministerstva kultury ČR (http://www.mkcr.cz/ces/psb.php?idpsb=819), že Železniční sbírka NTM nezahrnuje žádnou kulturní památku.
Třeba "motorový vůz řady 830.154": je to motorový vůz řady 830, to další je už inventární číslo - čili správně by v tomto případě bylo jen motorový vůz 830.154.